Młodzieżowe pokoje rządzą się swoimi prawami. Z tego względu ich wystrój zazwyczaj mocno odbiega od stylu, w jakim są urządzone inne pomieszczenia w mieszkaniu. Warto pamiętać, że pokój nastolatki musi spełniać kilka funkcji. Jest to bowiem nie tylko sypialnia, ale również miejsce nauki, relaksu oraz rozrywki. Projekty wnętrz tego typu muszą uwzględniać zainteresowania i gust właścicielki. Jak w takim razie urządzić pomieszczenie?
Pokój nastolatki – co musi się w nim znaleźć?
Podstawowa zasada związana z aranżacją jest taka, aby podczas urządzania wziąć pod uwagę zdanie córki. Przemyślane otoczenie pomoże w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Co więcej jeśli postawimy na ulubione kolory nastolatki, będzie dobrze czuła się w swoim pokoju. Biorąc pod uwagę te kwestie, nawet jeśli dane odcienie czy elementy wyposażenia nam osobiście nie odpowiadają, pamiętajmy, że to nie my spędzamy czas w tym pomieszczeniu.
Aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, projekty wnętrz powinny uwzględniać dwie strefy. Pierwszą z nich jest strefa sypialniana. Minimalna szerokość łóżka dla pojedynczej osoby wynosi 90 cm. Jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca, warto pomyśleć o łóżku z wysuwanym dodatkowym miejscem do spania. Dzięki temu córka będzie mogła co jakiś czas nocować koleżanki. Nad łóżkiem musi koniecznie znaleźć się oświetlenie, aby dziecko mogło w komfortowych warunkach czytać przed snem. Dodatkowo obok powinna znajdować się szafka nocna.
Dodatkowe informacje na temat aranżacji
Kolejną ważną strefą jest miejsce do nauki. Wybierzmy zatem biurko i krzesło biurowe dopasowane do wzrostu pociechy. Jest to kluczowe ze względu na konieczność utrzymania prawidłowej pozycji. Najlepiej, aby biurko znalazło się tuż przy oknie. Na blacie musi znajdować się lampka. Jeśli chodzi o kolorystykę panującą w pomieszczeniu, pozwólmy podjąć decyzję córce. Warto jednak wyperswadować pomysł pomalowania wszystkich ścian na mocny, soczysty kolor, gdyż przebywanie w takim pomieszczeniu jest przytłaczające.