Choć oficjalnie pandemia koronawirusa już się skończyła, to jednak wirus nadal atakuje i zbiera żniwo. Dzieje się to również podczas przesilenia zimowo- wiosennego, kiedy organizm jest najbardziej podatny na infekcje. Poznańscy naukowcy zbadali ścieki z poznania. Odkrycie zadziwiło!
Chodzi o niespotykaną dotychczas ilość materiału genetycznego koronawirusa w ściekach Poznania. Ilość ich jest największa od września 2021 roku. Nieczystości te badają naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Działają tak na mocy porozumienia wraz ze specjalistami z Aquanet. Badania na obecność koronawirusa w ściekach jest mierzona od 2021 roku.
Jak się okazuje, badania te mogą się rozszerzyć również na materiały genetyczne grypy oraz wirusa RSV. Pocieszający jest fakt, że ilość materiału genetycznego koronawirusa znalezionego w ściekach jest podobna do wskaźnika zachorowań podawanego przez Ministerstwo Zdrowia. Zła wiadomość jest jednak taka, że ilość wirusa jest większa niż wtedy, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań.