Profesor Jarosław Szydłowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej przy Szpitalu Klinicznym im. Jonschera na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, w ciągu tego miesiąca przeprowadził sześć procedur otolaryngologicznych w Lwowie, Ukraina. To była już czwarta misja medyczna profesora w kraju rozdartym przez konflikt.
Z powodu ataku rakietowego na Lwów ze strony Rosji, we wrześniu prof. Szydłowski był jedynym specjalistą, który zdecydował się przyjechać do lwowskiego szpitala spoza granic Ukrainy. Wykonał tam takie zabiegi jak: resekcja pierścienno-tchawicza, rekonstrukcja głośni, naprawa wady pierwszej kieszonki skrzelowej, tympanoplastyka u dziecka z całkowitym ubytkiem błony bębenkowej oraz rekonstrukcja układu kosteczek słuchowych – poinformowała Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa szpitala w Poznaniu.
„Niektóre procedury, które są standardowe w Europie, na Ukrainie wykonujemy po raz pierwszy. Oprócz bezpośredniej pomocy dla pacjentów, moim celem jest także przekazanie wiedzy i umiejętności lekarzom działającym w Lwowie, by mogli samodzielnie przeprowadzać operacje. W trakcie ostatnich dni wykonywałem implantację implantu ślimakowego, demonstrując technikę i wspierając ukraińskiego kolegę podczas procedury. Mimo trwającego konfliktu, udało nam się stworzyć kolejny ośrodek implantacji słuchowych na Ukrainie” – powiedział prof. Szydłowski.
Lwowski szpital był kiedyś sanatorium dla pacjentów z gruźlicą. Obecne warunki są dalekie od europejskich standardów. Niemniej jednak, do placówki trafia coraz więcej sprzętu i urządzeń medycznych z Zachodu, co stanowi nowe wyzwania dla personelu.