Nowoczesna technologia walki z guzem trzustki: radiofrekwencyjna ablacja (RFA) pod kontrolą endosonografii (EUS) w Szpitalu im. F. Raszei

Szpital im. F. Raszei w Poznaniu poszerza swoje możliwości terapeutyczne, wprowadzając innowacyjną i minimalnie inwazyjną metodę leczenia – radiofrekwencyjną ablację guza trzustki (RFA) pod nadzorem endosonografii (EUS). Technika ta umożliwia usunięcie guza trzustki za pomocą endoskopu.

Urząd Miasta Poznań poinformował, że pierwszym pacjentem, który poddał się tej procedurze był 71-letni mężczyzna z diagnozą guza trzustki. Zabieg przeprowadzono na nim we wczesnych godzinach środy, po starannym przygotowaniu do operacji pod opieką specjalisty endokrynologa, który dostosował stan hormonalny pacjenta do wymagań interwencji chirurgicznej.

W komunikacie szpitala wyjaśniono, że ablacja to metoda terapeutyczna polegająca na bezpośrednim dostarczeniu do guza substancji chemicznej lub aplikacji wysokiej temperatury w celu jego całkowitego lub częściowego zniszczenia. W przypadku radiofrekwencyjnej ablacji, kluczową rolę odgrywają fale radiowe o wysokiej częstotliwości.

Podczas realizacji zabiegu, lekarze wprowadzają gastroskop przez jamę ustną pacjenta, a następnie, korzystając z dokładnego obrazu endosonografii – czyli ultrasonografii przeprowadzanej z wnętrza przewodu pokarmowego – punktują guz specjalistyczną elektrodą. Działanie elektrody polega na emitowaniu fal radiowych generujących ciepło, co prowadzi do niszczenia komórek nowotworowych. W ten sposób przeprowadzana jest termoablacja, która umożliwia efektywne usunięcie zmiany nowotworowej przy minimalnym stopniu inwazji chirurgicznej – wyjaśniono w komunikacie.