Zlokalizowanie Lumina Parku, sezonowego parku iluminacji, w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), przynosi korzyści nie tylko pod względem finansowym, związanym z rozwojem ogrodu, ale także pod kątem zwiększonego zainteresowania poznaniaków tym miejscem. Od ostatniego weekendu, zwiedzający mogą ponownie cieszyć się efektem świetlnych instalacji.
Dr inż. Tomasz Maliński, dyrektor Ogrodu Dendrologicznego UPP i pracownik Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego UPP, wyraźnie podkreśla, że obecność instalacji iluminacji, a później tłumy odwiedzających nie są szkodliwe dla ogrodu. Zaznacza również, że sezonowy park iluminacji to doskonała alternatywa dla spędzania czasu na świeżym powietrzu w okresie zimowym, kiedy większość ogrodów jest zamknięta ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.
Podczas rozmowy z PAP Maliński wyjaśnia: „Obecna edycja parku iluminacji, jak i wszystkie poprzednie, została przygotowana we współpracy z naukowcami i artystami. Naszym celem było zapewnienie najwyższej jakości atrakcji, jednocześnie dbając o środowisko. W parku można znaleźć również elementy edukacyjne, takie jak tablice informacyjne na temat różnych gatunków drzew, krzewów czy nawet owadów”.
Malinowski podkreśla, że zespół pracowników ogrodu jest usatysfakcjonowany społeczną reakcją na instalację iluminacji, wyrażaną również w mediach. Ta troska o przyrodę świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. „Zapewniamy”, dodaje dyrektor, „że przy każdym montażu instalacji świetlnych w naszym ogrodzie dendrologicznym dbamy o najcenniejsze dla nas kolekcje drzew i krzewów”.