Założenia misjonarskie i zakonne w Poznaniu: Spotkanie Rady Prowincjalnej Misjonarzy Oblatów

W czwartek, 19 grudnia 2024 r., w Poznaniu zainicjowano dwudniowe obrady Rady Prowincjalnej misjonarzy oblatów. Na spotkaniu zostaną poruszone najistotniejsze zagadnienia dotyczące polskiej prowincji tej grupy misjonarskiej.

Podkreślając znaczenie tego wydarzenia, odwołują się do ich konstytucji i reguł, które głoszą: „Przełożeni korzystają z rad, które na swój sposób reprezentują zaangażowanie wszystkich w dobro wspólnoty oraz ich troskę o to dobro. Rada podejmuje dyskusję na tematy dotyczące posłannictwa oblackiego, naszego życia zakonnego i doczesnych spraw, uwzględniając pragnienia i potrzeby wspólnoty oraz każdego z jej indywidualnych członków” (Konstytucja 86).

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pojawili się w Poznaniu w 1927 roku. Jeden z mieszkańców miasta, Edmund Piechocki, ofiarował im zabudowania dawnej cegielni oraz budynki gospodarcze. Z powodu dogodnej lokalizacji Poznania, prowincjał Franciszek Kowalski OMI zdecydował się przenieść tutaj siedzibę administracji prowincji. W lipcu 1931 roku, tutejszy dom został rozbudowany, a w nim urządzono kaplicę dla lokalnych mieszkańców.

W momencie kiedy kaplica okazała się zbyt mała dla potrzeb parafii, we wrześniu 1938 roku, zdecydowano o utworzeniu parafii pw. Chrystusa Króla z kościołem mieszczącym się na terenie starej cegielni. Obecny gmach domu zakonnego zaczęto budować w 1976 roku, a w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat był on stopniowo modernizowany. Oblaci zamieszkujący budynek jest zaangażowani w działania duszpasterskie w parafii oraz pracę rekolekcyjną, a także pełnią funkcje kapelanów hospicjum i lotniska.

Tutaj również działa administracja prowincji oraz Prokura Misyjna. W 2020 r., podczas obchodów stulecia Polskiej Prowincji, oficjalnie rozpoczęła działanie Dom Misyjny. Obecnie administratorem domu jest ojciec Andrzej Korda OMI.