Andrzej Sikorski: Wielowymiarowy talent w świecie archeologii, literatury i mediów

Andrzej Sikorski był nie tylko uznawanym archeologiem z Poznania, ale również twórcą na wielu polach. Jego pasje obejmowały poezję, prozę, krytykę literacką oraz dziennikarstwo. Co więcej, pełnił także funkcję akademickiego wykładowcy.

Jego edukacyjną drogę do zawodu archeologa rozpoczął na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (UAM), gdzie studiował w latach 1973-1978. Sukcesem zakończył te studia, broniąc pracy magisterskiej pod tytułem „Osada w Nawinie (stan. 6), woj. Koszalin”. Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu kontynuował swoją naukową karierę, a od 1979 r. związał się z Wydziałem Archeologii UAM jako wykładowca.

Sikorski nie ograniczał się jednak tylko do świata nauki. Wyraźnie zaznaczył swoją obecność w świecie literatury tworząc poezję i literaturę prozatorską. Jego imponujące portfolio obejmuje ponad 20 wydanych książek.

Po jego śmierci, współpracownicy z radia Emaus, z którym był związany przez wiele lat, pozostawili na Facebooku wzruszające pożegnanie. W hołdzie dla swojego dawnego kolegi, napisali: „Zawsze uśmiechnięty, serdeczny, chętny do pomocy, człowiek encyklopedia… i z sercem na dłoni. Dziękujemy za wszystko! Zawsze będziemy Cię pamiętać…”.