Debaty dotyczące inwestycji publicznych na Starym Mieście w Poznaniu: brak komunikacji oraz zagrożenie dla zieleni

Radni z osiedla Stare Miasto w Poznaniu zadają pytanie: „Gdy inwestycje publiczne nie wykazują szacunku dla zieleni miejskiej i lokalnych mieszkańców, jak można oczekiwać innego postępowania od deweloperów czy osób prywatnych?”

Kwestia ta pojawiła się w kontekście dużej inwestycji realizowanej przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, której budowa ma miejsce na terenach Ringu Stubbena. Filip Balcerzak, jeden z radnych, dowiedział się o tym projekcie całkiem niespodziewanie.

Co radnych najbardziej niepokoi to brak dialogu oraz sposób, w jaki traktuje się mieszkańców i członków rady osiedla. Ich zdaniem, wszelkie inwestycje publiczne powinny cechować się przejrzystością i stanowić model dobrej praktyki, pokazując jak można przeprowadzić duży proces inwestycyjny z szacunkiem dla mieszkańców i z troską o zielenie.

Inwestycja rozgrywa się na działkach położonych przy ulicach Spornej, Cichej i Nowowiejskiego, gdzie powstają obiekty użyteczności publicznej. Plany obejmują m.in. nowe budynki dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej.

Obawy mieszkańców budzi przede wszystkim przyszłość zieleni, która znajdowała się na terenie inwestycji przed rozpoczęciem budowy. Zorganizowane w ubiegłym tygodniu spotkanie miało na celu rozwianie tych wątpliwości. Danuta Wielbowicz, dyrektorka publicznej biblioteki pedagogicznej w Poznaniu, zapewnia, że spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze.

Wypowiedź Danuty Wielbowicz jest uspokajająca: „Zapewniliśmy naszych sąsiadów, że jako instytucje jesteśmy przyjazne dla ich środowiska i dla wszystkich mieszkańców Poznania. Nasze działania kierujemy nie tylko do nauczycieli i szkół, ale również do mieszkańców okolicznych terenów. Jesteśmy otwarci”.