Już niedługo, bo w ostatni weekend września, 24-26.09 odbędzie się wielkie otwarcie Centrum Szyfrów Enigma! Na poznaniaków czekają aż trzy dni wypełnione atrakcjami – koncert duetu Skalpel, nocne zwiedzanie czy widowisko multimedialne 3D, a to tylko mała część tego, co czeka mieszkańców Poznania!
Czym jest Centrum Szyfrów Enigma?
Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego znajduje się w gmachu Collegium Martineum (adres: zbieg ulic Kościuszki i Św. Marcin). Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe, które na dniach zostaną zakończone, a gmach Collegium będzie gotowy na przyjęcie licznych zwiedzających. CSE będzie placówką, która upamiętni sukces polskich kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego – Rejewskiego, Zygalskiego i Różyckiego.
Tajemnicza maszyna szyfrująca
Tajemnicza niemiecka maszyna szyfrująca, która od września będzie prezentowana na ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma, została wypożyczona ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Maszyna została wyprodukowana w latach 30 i jest opatrzona sygnaturą K 574 – tego typu modele używane były m.in. przez szwajcarskie wojsko oraz w handlu.
Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma
Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma będzie składać się z trzech części: pierwsza to kurs szyfrów, który pozwoli zwiedzającym na poznanie metod szyfrowania informacji. Kolejne części zostały poświęcone historii złamania kodu Enigmy oraz następstwami, które doprowadziły do cyfrowej rewolucji. Na najmłodszych gości CSE czeka specjalna Strefa Szyfrów, czyli wyjątkowe miejsce dla małych i dużych, które ma pomóc w samodzielnym zdobywaniu wiedzy.
Cała przestrzeń Centrum została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. W budynku będzie można znaleźć specjalny pokój wyciszenia (który przyda się m.in. dla osób z autyzmem) oraz liczne miejsca odpoczynku. Będzie można również wypożyczyć wózek rehabilitacyjny lub słuchawki wyciszające. Misją Centrum Szyfrów Enigma jest budowanie świadomości historycznej i szerzenie wiedzy, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się właśnie w Poznaniu. Działaniom CSE wtóruje hasło „Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu”.
Weekend otwarcia Centrum Szyfrów Enigma
Wielkie otwarcie potrwa aż 3 dni – pierwszego dnia, 24 września, zostało zaplanowane widowisko multimedialne 3D, które będzie pokazane na elewacji budynku Collegium Martineum. „Brzmienia Szyfrów”, bo tak zostało nazwane to wydarzenie, rozpocznie się od premiery Patryka Piłasiewicza, który od 2012 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez Polaków. W utworze muzycznym przedstawionym przez Piłasiewicza pojawią się echa fraz Paderewskiego i Wieniawskiego, bliskich Poznaniowi i Wielkopolsce. Wystąpi również duet jazzowy Skalpel, stworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło – ci użyją sampli maszyn szyfrujących, oraz wystąpią w samym sercu wystawy, tuż obok bomby Rejewskiego i „pod rotorami” Enigmy. Wydarzenie będzie transmitowane przez internet.
Multimedialna ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarta dla publiczności oficjalnie w sobotę, 25 września o godzinie 10:00. Będzie można skorzystać nie tylko z tańszych biletów, ale również z nocnego zwiedzania CSE, które potrwa aż do północy. W sobotę i niedzielę, 25 i 26 września, będzie można wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu po budynku Collegium Martineum i dzielnicy zamkowej. Na niedzielę, 26 września zaplanowano wyjątkowy spektakl wizualno-dźwiękowy „Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse?”, dedykowany Henrykowi Zygalskiemu i jego partnerce Bercie Blofield.
Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej.