Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz działalność gospodarczą, na pewno prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać nad wyborem urządzenia fiskalnego. Przy prowadzeniu sprzedaży i wykonywaniu usług, będzie ono niezbędne. Co mamy do wyboru? Kasy fiskalne i drukarki fiskalne, a dodatkowo terminale płatnicze. Podpowiemy dzisiaj, co wybrać dla swojego biznesu.
Kasa fiskalna i drukarka fiskalna – czym się różnią?
Firma EF-TAX, która specjalizuje się w temacie sprzedaży kas fiskalnych w Poznaniu, wprowadziła nas w temat. Zacznijmy od zagadnienia kasy fiskalnej – jest to urządzenie samodzielne. Nie potrzebuje komputera, by nabijać na nią sprzedany towar. W kasie fiskalnej trzeba wprowadzić bazę towarową, zaprogramujecie na niej nawet kilka tysięcy kodów.
Obecnie na polskim rynku pojawiła się nowość – kasa fiskalna online. To urządzenie rejestruje sprzedaż, jednocześnie komunikując się z Centralnym Rejestrem Kas. Wszystko w zgodzie z polskim systemem fiskalizacji. Aby system mógł zadziałać prawidłowo, kasa fiskalna online musi mieć łączność z siecią – za pomocą ethernetu (łączność przez kabel), Wi-Fi lub karty sim (GPRS).
Z kolei drukarki fiskalne współdziałają z komputerem i z systemem sprzedażowym. Dzięki temu po połączeniu na przykład z laptopem, może zarówno służyć w sklepie stacjonarnym, jak i stać się mobilnym punktem sprzedaży. Podobnie, jak w przypadku kas fiskalnych, na rynku są już dostępne drukarki fiskalne online, przesyłające dane do wspomnianego już Centralnego Repozytorium Kas. Te urządzenia także będą potrzebować dostępu do sieci.
Kasy fiskalne – Poznań. Co wybrać dla biznesu?
- Kasy fiskalne – ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nadadzą się dla mniejszych biznesów, gdzie sprzedawcy często się przemieszczają. Wyróżnia je prostota w obsłudze i mobilność. Kasy fiskalne gromadzą raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne – spełniają więc wszystkie wymogi i jednocześnie są łatwe w obsłudze.
Które branże skorzystają z nich najlepiej? Na pewno branża beauty – kosmetyczki, fryzjerzy czy osoby zajmujące się manicurem często wykonują usługi z dojazdem do klienta. Na miejscu łatwo będzie przyjąć płatność za usługę. Podobnie będzie w przypadku branży fitness (chociażby trenerzy personalni), branży medycznej (prywatne gabinety i wizyty domowe), usług motoryzacyjnych, prawniczych i wielu innych.
- Drukarki fiskalne – to idealne rozwiązanie dla biznesów, gdzie każdego dnia rejestruje się dużą liczbę transakcji, a baza produktów jest spora. Drukarki fiskalne dają także przedsiębiorcy więcej możliwości: na przykład zamieszczenie logotypu firmy na paragonie, dostarczenie wydruków niefiskalnych, ale też dołączanie bonów rabatowych.
Na tym rozwiązaniu skorzystają duże sklepy i biznesy, które każdego dnia obsługują wielu klientów – jak na przykład sklepy odzieżowe czy spożywcze. Ciekawym przykładem będzie restauracja. Tu obsługuje się często kilku konsumentów w tym samym czasie, dlatego system musi być do tego specjalnie przygotowany.
Terminal płatniczy – dlaczego warto go mieć?
Pamiętasz jeszcze te czasy, gdy parę lat temu w sieci supermarketów Biedronka nie istniała możliwość płatności kartą? Dla wielu klientów była to udręka. Dla pracowników także, bo przyjmowanie operacji bezgotówkowych jest po prostu łatwiejsze i szybsze.
Nic dziwnego – w Polsce lubimy regulować płatności za pomocą kart (obecnie to ponad połowa transakcji), a klienci tego właśnie oczekują. I to dosłownie wszędzie, nie tylko w dużych sklepach i lokalach, ale nawet w takich miejscach, jak targi warzywne. Rezygnując z terminala płatniczego istnieje realne ryzyko utraty klientów. Pandemia tylko pogłębiła to zjawisko, bo jeszcze mocniej odeszliśmy od noszenia przy sobie gotówki.
Terminal płatniczy to jednak nie tylko wygoda dla kupującego i sprzedającego – to także większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Ponieważ terminale są mobilne, można operować nimi także podczas świadczenia usług poza biurem lub lokalem. Pamiętaj, że zakup terminala to długoterminowa inwestycja, która szybko przyniesie profity.
Kto powinien posiadać kasę fiskalną?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kasę fiskalną powinien mieć podatnik, który prowadzi sprzedaż towarów lub usług , a jego obroty roczne przekraczają 20 000 zł. Istnieją jednak grupy zawodowe, które mają obowiązek posiadania kasy od początku założenia działalności: są to m.in. taksówkarze, osoby świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, gastronomiczne, oraz sprzedawcy sprzętu fotograficznego, czy radiowego.
Jeżeli prowadzisz sklep online (sprzedaż wyłącznie wysyłkowa), także masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej.
Najtańsze kasy fiskalne w Poznaniu
Sprzęt, który zakupisz dla swojej firmy powinien być nowoczesny i pewny. Lepiej, aby podczas rejestrowania płatności wszystko działało, jak należy! W firmie EF-TAX znajdziecie zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne. Zaopatrzycie się również w terminale płatnicze oraz niezbędne oprogramowania do sprzedaży i rozwiązania – na przykład dla restauracji, o których pisaliśmy wyżej.