Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Regularne ćwiczenia pomagają leczyć choroby, zwiększają odporność organizmu, świetnie działają na stres i bezsenność, dodają energii, no i oczywiście ułatwiają osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Aktywność fizyczna zależy w dużej mierze od dostępności obiektów sportowo-rekreacyjnych, dlatego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji znajdują się parki, jeziora, siłownie, boiska czy baseny. Co Poznań ma do zaoferowania miłośnikom aktywności fizycznej? W jakiej dzielnicy mieszkania, by mieć dostęp do ciekawych miejsc sportowo-rekreacyjnych?
Mieszkania Poznań – jak żyje się w stolicy Wielkopolski?
Osoby, które tu mieszkają doceniają przede wszystkim niski poziom bezrobocia i przyznają, że nie można narzekać na brak miejsc pracy. Według Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu na koniec marca 2023 roku liczba bezrobotnych wyniosła 4,1 tys. osób, co oznacza, że bez pracy pozostaje zaledwie 1,1% aktywnych zawodowo poznaniaków[1]. Miasto skutecznie przyciąga do siebie młodych ludzi, którzy mogą podjąć naukę na jednej z licznych uczelni wyższych. Po zakończeniu studiów wielu z nich decyduje się na pozostanie w Poznaniu, by rozwijać swoją karierę, zakładać rodzinę bądź kupić własne mieszkanie. Mieszkańcy mogą liczyć także na wszelkie udogodnienia typowe dla wielkich aglomeracji – funkcjonują tu liczne placówki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, nie brak też szpitali, galerii handlowych, hipermarketów czy kin. Poznaniacy chętnie spędzają czas w teatrach, muzeach, knajpach i restauracjach. A co z terenami zielonymi? Jakie obiekty sportowo-rekreacyjne w Poznaniu są warte uwagi?
Jezioro Maltańskie
Wielu mieszkańców, zwłaszcza w lecie, lubi spędzać czas wolny na terenach zlokalizowanych wokół Jeziora Maltańskiego. To największe sztuczne jezioro w Poznaniu, zlokalizowane zaledwie kilka kilometrów od Starego Rynku. Jezioro Maltańskie kojarzone jest przez turystów głównie z torem regatowym – jego podłużny kształt pozwala na rozgrywanie największych imprez wioślarskich i kajakowych, w tym mistrzostw świata. Z kolei dla mieszkańców to miejsce weekendowego relaksu i aktywnego wypoczynku. Spacer wokół akwenu zajmuje ponad godzinę, bo jego obwód to aż 5,6 km, dlatego to miejsce kochają rowerzyści i rolkarze, to także ulubiona trasa wielu biegaczy, a wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody – wśród szumu wody i przybrzeżnych zarośli. Na południowym brzegu Malty można znaleźć mnóstwo atrakcji – funkcjonuje tu zjazd na pontonach, tor saneczkowy, kolejka górska Adrenaline, parki linowe i mini golf. Fani sportów zimowych również znajdą tu coś dla siebie. Nad Maltą króluje 150-metrowy stok narciarski pokryty sztuczną nawierzchnią dla małych i dużych wielbicieli snowboardu i nart. Na terenie ośrodka zlokalizowane jest także Lodowisko Malta, gratka dla fanów jazdy na łyżwach. Podsumowując – ani dzieci, ani dorośli nie będą się tu nudzić.
Termy Maltańskie
Osoby, które od przebywania na łonie natury bardziej cenią sobie aktywne spędzanie czasu w bąbelkach, powinny udać się na Termy Maltańskie, zlokalizowane na północnym brzegu jeziora. Termy Maltańskie to największy i najlepszy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce wykorzystujący naturalne wody geotermalne. Park Wodny to aż 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m2, 14 pomieszczeń (sauny suche i łaźnie) tworzących niepowtarzalny Świat Saun, profesjonalne i najlepiej wyposażone w Polsce SPA z 17 gabinetami oraz niezliczone atrakcje umieszczone we wszystkich strefach dla osób w każdym wieku. Wydobywana z głębokości 1306 metrów woda geotermalna nasycona korzystnie oddziałującymi pierwiastkami oraz minerałami zasila część basenów.
Wartostrada
To droga rowerowo-spacerowa wzdłuż Warty, oficjalnie otwarta w 2017 roku, z której każdego dnia korzystają tysiące poznaniaków. Początkowo trasa łączyła okolice Rataj przy moście Królowej Jadwigi ze Śródką. W następnych latach budowano i udostępniano kolejne odcinki, tym razem po obu stronach rzeki. Obecnie, wzdłuż Warty można przejechać od mostu Przemysła I (ul. Hetmańska) aż do Naramowic. To blisko 10 km w jedną stronę. Jadąc czy spacerując Wartostradą, co rusz mija się ciekawe i atrakcyjne miejsca z barami czy placami zabaw, w których można odpocząć i posilić się. Po drodze można pozachwycać się okoliczną przyrodą, znajdują się tu także siłownie plenerowe, miejsca piknikowe, biwakowe oraz plaże, na których w sezonie letnim organizowane są różnego rodzaju imprezy i sportowe aktywności. Puste niegdyś nadwarciańskie tereny odżyły i dziś tętnią życiem.
Inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu – gdzie szukać lokalu?
Jak widać miejsc do aktywnego wypoczynku w Poznaniu nie brakuje. Liczba dostępnych obiektów i zajęć sportowych w mieście jest niezliczona i w każdej dzielnicy znajduje się mnóstwo boisk, siłowni i klubów fitness. Gdzie jednak szukać mieszkania w Poznaniu, by być jak najbliżej atrakcji wspomnianych wyżej? Dobrym rozwiązaniem mogą być inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu w takich dzielnicach, jak Żegrze, Rataje, Starołęka czy Naramowice.
Atrakcyjne mieszkania dla rodzin w Poznaniu, ale nie tylko, bo również dla singli, studentów czy seniorów, oferuje Grupa Murapol. Rynek nieruchomości w Poznaniu jest deweloperowi dobrze znany. Murapol budowę swojej pierwszej inwestycji w tym mieście – Nowe Winogrady – zakończył w 2016 roku. Od tego czasu powstały tam jeszcze Murapol Poznańskie Ogrody, Murapol Nowy Poznań, Murapol Malta i Murapol Nowe Miasto. Obecnie deweloper ma w budowie dwa projekty mieszkaniowe – Murapol Zielony Żurawiniec i Murapol Osiedle Verde. W ofercie Grupy Murapol można znaleźć mieszkania właśnie w tych dwóch inwestycjach.
Murapol Zielony Żurawiniec zlokalizowany jest na bogatych przyrodniczo poznańskich Naramowicach, przy ul. Sielawy. Osiedle leży niemal w strefie północnego klina zieleni oraz doliny Warty, których urok i rozległe połacie terenów zielonych przyciągają spacerowiczów z całej okolicy. Do rezerwatu przyrody Żurawiniec można dojechać już w 5 minut rowerem. Można tam znaleźć nie tylko dziką faunę i florę, ale również wielofunkcyjne boiska sportowe, siłownie plenerowe, place zabaw czy wybiegi dla psów. W ramach Murapol Zielonego Żurawińca przewidziano powstanie jednego 5-piętrowego i sześciu 4-piętrowych budynków z ponad 600 mieszkaniami charakteryzujących się kompaktowymi układami pomieszczeń.
Z kolei Murapol Osiedle Verde powstaje w dzielnicy Żegrze przy ul. Wagrowskiej, tuż obok malowniczego Parku Osiedla Armii Krajowej, między dwoma rondami – Starołęka i Żegrze. Zaledwie 10 minut drogi rowerem od Murapol Osiedla Verde znajdują się malownicze tereny rzeki Warty – idealne miejsce do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu, a w 10 minut autem można dostać się do Jeziora Maltańskiego. Projekt Murapol Osiedla Verde obejmuje trzy 8-piętrowe budynki z łączną liczbą 666 ustawnych i funkcjonalnych lokali mieszkalnych.
– W pobliżu naszych inwestycji położone są najważniejsze punkty, niezbędne do codziennego funkcjonowania, jak sklepy, restauracje oraz lokale usługowe. Dogodny dostęp do komunikacji miejskiej pozwoli przyszłym mieszkańcom łatwo przemieścić się do każdego zakątka Poznania. Dodatkowym atutem są innowacyjne i ekologiczne rozwiązania zastosowane w naszych projektach. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z urządzeń typu smart home, dzięki wdrożeniu w budynkach Home Management System. Za pomocą aplikacji mobilnej, jak i manualnie można sterować temperaturą, elektrycznością czy zaworami wody. W nawiewnikach okiennych montujemy także filtry antysmogowe, które dają ochronę przed zanieczyszczeniami, alergenami, czy nawet owadami i zapewniają stały dopływ świeżego powietrza do lokalu. Dla ekologicznie zmotoryzowanych mieszkańców przewidzieliśmy również stacje ładowania pojazdów elektrycznych na terenie naszych osiedli – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
[1] https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-z-najnizszym-bezrobociem,203405.html.