Nagrody dla zwycięzców konkursu Rowerowa Stolica Polski wręczone przez Prezydenta Poznania

W dniu dzisiejszym, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, miał zaszczyt wręczyć nagrody najbardziej zaangażowanym rowerzystom oraz firmom, które wzięły udział w ogólnopolskim wyzwaniu o miano Rowerowej Stolicy Polski. Miasto Poznań zdobyło znakomite drugie miejsce w kategorii miast liczących powyżej 200 tysięcy obywateli, przegrywając jedynie z Bydgoszczą. Prezydent Jaśkowiak wyraził optymizm na przyszły rok, twierdząc, że pierwsze miejsce jest w zasięgu ręki.

Poznaniacy podczas całego czerwca przejechali imponującą sumę ponad 400 tysięcy kilometrów, co odpowiada dziesięciokrotnemu okrążeniu Ziemi dookoła równika. Średnio, każda osoba biorąca udział w konkursie pokonała dystans przekraczający 377 kilometrów. W kategorii indywidualnej kobiet trzecie miejsce przypadło Magdalenie Waligórskiej, która przejechała 2138 km. Drugie miejsce zdobyła Ania Janiak z wynikiem 2563 km, natomiast pierwsze miejsce przypadło Joannie Wesołek, która pokonała dystans 2575 km, wyprzedzając drugą zawodniczkę o zaledwie 12 km.

Wesołek, będąca właścicielką profilu „Blondynka na rowerze” na Facebooku, który obecnie ma 17 tysięcy obserwujących, jest znaną miłośniczką podróżowania i jazdy na rowerze. Wyraziła jednak rozczarowanie, że nie była w stanie powtórzyć swojego najlepszego wyniku i pokonać mężczyzn. Zapowiedziała poprawę na przyszły rok.

W kategorii męskiej zawodnicy również przynieśli imponujące wyniki. Łukasz Hedko zajął trzecie miejsce z wynikiem 3710 km, Piotr Rorot zdobył drugie miejsce z wynikiem 3889 km, a najdłuższy dystans – 3964 km – pokonał Jan Żaczek. Jego nagrodę odebrała żona.

W konkursie wzięły udział także firmy z Poznania. Najlepszym z nich okazała się Grupa Żabka, której pracownicy przejechali razem 23 352 km. Drugie miejsce zajął Grupa MTP z wynikiem 16 880 km, a trzecie Ikea Poznań z wynikiem 16 218 km.