Orlen otwiera pierwszą publiczną stację tankowania wodoru w Poznaniu: nowa era dla ekologicznej mobilności

Pierwsza stacja do tankowania wodoru, która jest dostępna dla publiczności, została uruchomiona przez Orlen w Poznaniu. Ta innowacyjna instalacja, dedykowana dla kierowców autobusów miejskich, pojazdów ciężarowych oraz samochodów osobowych, znajduje się na obszarze stacji paliw Orlen przy ulicy Warszawskiej 231, blisko pętli tramwajowej Miłostowo. To niezwykły obiekt czynny przez całą dobę, który może być wykorzystywany nie tylko przez autobusy miejskiego przewoźnika MPK Poznań, ale także przez wszystkich właścicieli pojazdów zasilanych wodorem.

Trzy dystrybutory są udostępnione dla użytkowników przez firmę Orlen. Dwa z nich, pracujące pod ciśnieniem 350 bar, przeznaczone są do tankowania autobusów i samochodów ciężarowych. Natomiast trzeci dystrybutor, działający pod ciśnieniem 700 bar, służy do tankowania samochodów osobowych.

Pełne zatankowanie autobusu do pełna zajmuje około 15 minut. Dziennym zapotrzebowaniem takiego pojazdu na wodór jest ok. 30 kg, co umożliwia pokonanie około 350 km. Tymczasem proces tankowania samochodu osobowego, z zbiornikiem o pojemności 5 kg wodoru, trwa tylko ok. 5 minut. Daje to możliwość przejechania około 600 km.

Wodór dostarczany na stację w Poznaniu pochodzi z instalacji Grupy Orlen we Włocławku. Stacja jest projektowana tak, aby mogła pomieścić ponad tonę wodoru dziennie. Taka ilość można wykorzystać do zaspokojenia potrzeb 34 autobusów miejskich, które planowane są do eksploatacji przez MPK Poznań, oraz kilku samochodów osobowych.

– Antycypujemy, że dzięki naszej 15-letniej współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu, za pośrednictwem tej stacji dostarczymy około 2 miliony kg wodoru. Do roku 2030, zgodnie z naszą strategią korporacyjną, planujemy uruchomić ponad 100 stacji tankowania wodoru, z czego połowa będzie zlokalizowana w Polsce. Wodór na te stacje będzie dostarczany z 10 centrów dystrybucji wodoru. Trzy już zostały uruchomione – w Trzebini, Włocławku i czeskim Litvinovie, a kolejne planowane są do uruchomienia w Szczecinie, Bystrej, Ostrołęce i Gdańsku – wyjaśnił Artur Osuchowski, członek zarządu Orlenu odpowiedzialny za energetykę i transformację energetyczną, podczas otwarcia stacji.