Studzienka Bamberki: pamiątka po osadnikach z XVIII wieku powraca na odnowiony Stary Rynek w Poznaniu

W samym sercu Poznania, na Starym Rynku, znów zagościła odrestaurowana studzienka Bamberki. Oryginalna konstrukcja, której korzenie sięgają XVIII wieku, jest hołdem dla osadników z regionu Bambergu zaproszonych do miasta przez ówczesne władze. Prace nad renowacją monumentu były częścią większego projektu odnowy brukowej nawierzchni Starego Rynku.

Studzienkę Bamberki zdobi impresyjna figura kobieca wykonana z brązu, trzymająca dwie konwie – naczynia tradycyjnie stosowane w produkcji wina. Ta symboliczna rzeźba ma na celu upamiętnienie osadników z Bambergu, którzy przybyli do Poznania na początku XVIII wieku. Pomnik został tymczasowo zdjęty w trakcie prowadzenia prac remontowych na Starym Rynku.

Po skrupulatnej restauracji pomnika Bamberki, Jacek Jaśkowiak – prezydent miasta Poznania – chwalił efekty prac w swoim niedzielnym wpisie na platformach społecznościowych. Wskazał, że choć sama figura z brązu była w doskonałym stanie, kamienne elementy pomnika wymagały już naprawy. Te części zostały należycie wzmocnione, dzięki czemu figura Bamberki znów może być atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Urząd Miasta Poznania informuje, że publiczna studnia z figurą Bamberki powstała w 1915 roku. Pierwotnie pełniła rolę poidła dla zwierząt, z osobnymi sekcjami dla koni i psów. Studzienka nie zawsze znajdowała się przy zachodniej ścianie Ratusza. W ciągu lat zmieniała swoje lokalizacje, początkowo była umieszczona przed domkami, a następnie przemieszczana na różne miejsca Starego Rynku. Przez pewien czas była nawet umiejscowiona na ulicy Mostowej – podkreślono w komunikacie.