Podczas 8. Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej Live, która odbędzie się w środę, 15 listopada, zaprezentowane zostaną na żywo niezwykłe operacje laryngologiczne. Z różnych części Europy, dokładnie z 10 ośrodków medycznych, przekazanych zostanie aż 19 różnych procedur chirurgicznych. Centrum tego wydarzenia, będzie znajdować się w Poznaniu.
Od wielu lat sesja ta jest idealną platformą dla specjalistów z całego świata do obserwowania różnorodnych metod leczenia raka krtani, technik fonochirurgicznych – poprawiających jakość głosu, oraz procedur usuwania łagodnych nowotworów krtani. Poprzednie edycje zgromadziły widzów z blisko 100 krajów na całym świecie.
W tegorocznym harmonogramie, od godziny 9 do 16, zaplanowano zrealizowanie aż 19 operacji. Jedną z nich przeprowadzi ośrodek medyczny we Wrocławiu. Jak podkreślił profesor Witold Szyfter reprezentujący organizatorów wydarzenia, oprócz standardowych operacji endoskopowych zaplanowano również klasyczne zabiegi chirurgiczne. Najbardziej innowacyjna z nich będzie operacja przywracająca funkcje porażonym strunom głosowym, poprzez połączenie resztek unerwienia strun głosowych z nerwami przeponowymi – tego typu operacje na świecie realizują jedynie dwa ośrodki.
W Poznaniu, tak jak w latach ubiegłych, utworzono centralne studio transmitujące to wydarzenie. Całe przedsięwzięcie mogło zostać zorganizowane dzięki współpracy różnych ośrodków medycznych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Omówieniem poszczególnych operacji będą zajmować się czterej moderatorzy z Włoch, Belgii, Czech i Niemiec, którzy będą komentować wydarzenia prosto z poznańskiego studia.
Zdaniem organizatorów, transmisje na żywo będę obserwować setki tysięcy widzów z około 100 krajów. Są wśród nich lekarze laryngolodzy, foniatrzy, chirurdzy twarzowo-szczękowi oraz studenci medycyny z całego świata.