80. rocznica likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty – bezpłatne wydarzenia edukacyjne

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie organizuje serię bezpłatnych oprowadzań po swojej stałej wystawie „Obozy pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty 1941-1943”. Inicjatywa jest związana z upamiętnieniem 80-lecia likwidacji tego rodzaju obozów. Muzeum zaprasza wszystkie osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat historii obozów pracy przymusowej, na spotkania odbywające się w tym tygodniu od wtorku do piątku.

Różnorodne wydarzenia będą miały miejsce na terenie muzeum, w tym wykład na temat Elhanana Sombka. Ten młody człowiek, w wieku zaledwie 16 lat, został przeniesiony z jego rodzinnego miasta Wielunia do obozu pracy w Żabikowie, znanego również jako Poggenburg, gdzie był zmuszony do wykonywania ciężkich prac ziemnych. Dodatkowo, muzeum organizuje warsztaty rysunkowe, które poświęcone będą analizie współczesnego krajobrazu miejsc, gdzie dawniej znajdowały się obozy, przykładem takiego miejsca jest obóz RAB Poggenburg w Żabikowie.

Ważnym elementem kontekstu tych wydarzeń jest fakt, że 9 sierpnia 1943 roku Heinrich Himmler wydał rozkaz całkowitego rozwiązania obozów pracy dla Żydów w Kraju Warty. Pracownicy przymusowi zostali deportowani do KL Auschwitz za pomocą transportów kolejowych.

Praca przymusowa była jednym z kluczowych narzędzi polityki Trzeciej Rzeszy skierowanej przeciwko Żydom podczas niemieckiej okupacji. W okresie od 1941 do 1943 roku w Kraj Warty, części Polski anektowanej przez Niemcy, działało około 100 takich obozów. Tylko w Poznaniu było ich około 30. Głównym źródłem siły roboczej byli deportowani Żydzi z getta łódzkiego oraz z gett prowincjonalnych Kraju Warty.