Nowy eksponat w Centrum Szyfrów Enigma

Na Ekspozycji w Centrum Szyfrów Enigma pojawił się nowy eksponat. Oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy jest unikatowym obiektem, który został udostępniony publicznie. Replika powstała w latach 1940- 1942 we Francji. Zostanie w Poznaniu do czerwca.

Znawcy tematu zapewne zwrócą uwagę na szczegóły odróżniające polską replikę od niemieckiego oryginału. Różni się między innymi umiejscowienie okablowania łącznicy, które w polskiej wersji znajduje się z tyłu, a nie tak jak w prototypie, w przedniej części. Jednak nie przeszkadza to w zachowaniu funkcjonalności.

Jak działała Enigma

Po kolei każda z liter była przekształcana w odmienny sposób. Było to możliwe dzięki przejściu impulsu elektrycznego przez wybrane elementy urządzenia.  Komunikat nadawano alfabetem Morse’a. Z pozoru była to sekwencja liter niemająca sensu.  Adresat musiał odwrócić ten proces. Aby tego dokonać, potrzebny był analogiczny egzemplarz Enigmy i  informacje na temat początkowych ustawień łącznicy i wirników. Potrzebne informacje mógł znaleźć w specjalnych tabelach stworzonych w formie broszur, indywidualnych dla każdej sieci łączności. Następnie, po zakończeniu konfiguracji należało wystukać komunikat i odczytać nadaną wiadomość.

Eksponat

Eksponat użyczyło   Muzeum historii Polski. Jest to jedno z 50 urządzeń zbudowanych przed Polaków jeszcze przed rozpoczęciem II wojny. Oprócz Enigmy odczytywanie niemieckich depesz umożliwiały także cyklometr, bomba kryptologiczna, oraz płachty Zygalskiego. Kilka replik Enigmy. Udało się przekazać do sojuszniczych krajów.  Te, które zostały, Hitlerowcy zniszczyli od razu po wkroczeniu do Polski.

CSE zostało otwarte w zeszłym roku, a dokładnie we wrześniu. Jest to więc stosunkowo nowa atrakcja w regionie i cieszy się sporą popularnością wśród turystów jak i mieszkańców Poznania.