Co warto zwiedzić w Poznaniu

Zabytki, które warto zobaczyć będąc w Poznaniu

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego, leżąca nad rzeką Wartą. Miasto  jest bez wątpienia godne uwagi  i spędzenia w nim chociaż weekendu. Nie ma się co dziwić, że metropolia przyciąga turystów w różnym wieku, bo dzięki swojej różnorodności oferuje atrakcje zarówno dla młodzieży jak i starszych, wielbicieli historii i miłośników nietuzinkowych kafejek i barów.  Poznań jest miastem, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji, aby się o tym przekonać, koniecznie odwiedź stolicę wielkopolski. Poniżej znajdziesz listę miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu.

Ostrów Tumski 

Miejscem,  które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Poznaniu jest Ostrów Tumski. To historyczne centrum miasta zlokalizowane na wyspie. To właśnie tutaj Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli swój gród, tu powstało biskupstwo i pierwsza katedra.  Miłośnicy historii zapewne pamiętają, jak ważna role w staraniach Przemysława II, dążącego do zjednoczenia Polski po rozbiciu dzielnicowym odegrali poznańscy biskupi. To właśnie na Ostrowie Tumskim w XIV wieku powstała pierwsza w kraju akademia humanistyczna. Spacerując po wyspie, warto zajrzeć do zlokalizowanych tam muzeów i katedry. Jak nigdzie indziej poczujecie tu powiew historii i powagę miejsca.

Poznańska Katedra na Ostrowie Tumskim

Będąc w Poznaniu, spacerując po Ostrowie Tumskim, grzechem byłoby nie wejść do Katedry, której strzelisty budynek króluje nad całą wyspą.  Wnętrze budynku zbudowanego w X wieku robi ogromne wrażenie. Głownie ze względu na jego wielkość. Choć wystrój jest dość skromny, warto przypatrzeć się sklepieniom.  Główna atrakcjom Katedry jest Złota Kaplica, w której znajdują się groby królów i książąt z rodu Piastów.  Wejście do jej wnętrza jest zabronione, jednak zza krat w pełnej okazałości można zobaczyć, co się w niej znajduje. Warto pamiętać o zabraniu drobnych monet, które będą potrzebne do zapalenia światła w kaplicy.

 Rynek  w Poznaniu 

Serce miasta

Zapewne zastanawiacie się, skąd wziął się Stary Rynek, skoro zalążek miasta znajduje się na Ostrowie Tumskim.  Odpowiedź na to pytanie wiąże się z postacią Bolesława Pobożnego, który podjął decyzję o przeniesieniu grodu na drugą stronę rzeki, dając tym samym mieszkańcom więcej przestrzeni. Granice placu wytyczono w 1253 roku i utworzono odchodzące od rynku ulice. I od tego momentu to właśnie w tym miejscu zaczęło być serce miasta. Stary Rynek jest bardzo chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale również przez mieszkańców Poznania.  Jest to informacja godna podkreślenia, ponieważ mieszkańcy innych dużych miast raczej unikają miejsc cieszących się popularnością wśród zwiedzających.

Urokliwe  poznańskie kamieniczki

Trudno oprzeć się urokowi kamieniczek usytuowanych przy poznańskim rynku. Różnorodne kształty i zdobienia przyciągają wzrok. Trudno byłoby wybrać, która z nich jest najładniejsza, choć właściciele budynków wręcz prześcigają się w pomysłach na ich upiększenie. Będąc w Poznaniu, warto udać się na spacer i po prostu podziwiać piękno architektury

Rzeźby na rynku

Spacerując po poznańskim Rynku, natrafimy na interesujące rzeźby. Jedna z nich to  nagi Apollo, który gra na harfie. Druga przedstawia Bamberkę, która ugina się pod ciężarem dzbanów.

Poznański Ratusz

Ratusz kojarzy się nam przede wszystkim ze słynnymi koziołkami. Jest to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić, będąc w Poznaniu. Sam budynek jest bardzo ładny, a kolorowe domki, które go otaczają, tworzą dla niego urocze tło. Poznański ratusz oprócz estetycznej pełni funkcję edukacyjną, Na jego fasadzie  możemy przeczytać łacińskie sentencje, które mają za zadanie dawać obywatelom do myślenia. Znajdziemy tam również alegorię cnót. Wewnątrz budynku do dyspozycji zwiedzających oddano muzeum Historii Miast Poznania, które również warto odwiedzić, będąc na miejscu.

Dzielnica Cesarska

Kolejnym miejsce, które warto odwiedzić w Poznaniu, jest dawna Dzielnica Cesarska stworzona jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej Znajdujące się na jej terenie zabudowania zostały zaprojektowane przez najlepszych architektów ówczesnej Europy. Składają się na nią okolice parku Mickiewicza i poświęcony mu park, Zamek Cesarski, Filharmonia, Teatr Wielki, budynki należące do Uniwersytetu Adama Mickiewicza, pomnik ofiar Czerwca 1956 oraz pomnik Kryptologów.

Zamek Cesarski

Będąc w Poznaniu, koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Cesarski, który został wybudowany dla Wilhelma II, będącego ostatnim pruskim cesarzem. Warto odnotować, że budynek jest ostatnią w Europie rezydencją cesarską. Jest usytuowany w miejscu fortyfikacji XIX-wiecznej twierdzy. Miała ona bronić dostępu do Berlina w przypadku wojny z Rosją. Zamek został wybudowany w stylu romańskim i wraz z otaczającymi go budynkami miał przypominać zabudowę niemieckich miast.

Pomnik Kryptologów

Nieopodal Zamku można zauważyć miejsce poświęcone polskim kryptologom, którzy zasłynęli złamaniem Enigmy, przyczyniając się tym samym do późniejszego zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. Ich pamięci został poświęcony pomnik i skromna wystawa schowana w budce, która ma przypominać maszynę szyfrującą. Zaglądając do środka, poznacie kilka ważnych faktów na temat słynnych kryptologów.

Muzea w Poznaniu

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Kolejnym miejsce, które warto odwiedzić w Poznaniu, jest muzeum poświęcone wydarzeniom czerwca 1956. To lekcja historii przekazana w przyjazny sposób, która na pewno was nie znudzi.  Znajdziecie tam nie tylko informacje dotyczące wydarzeń z 1956 roku, ale również symbole PRL-u. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Muzeum znajduje się dokładnie w miejscu kulminacyjnej demonstracji z czerwca 1956 roku.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Spacerując w okolicy ratusza, warto zajrzeć do Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Znajduje się ono w dawnej siedzibie żołnierzy miejskich, starym odwachu. Choć o Powstaniu Wielkopolskim nie mówi się za wiele w szkole, pomimo tego, że było zwycięski, warto odwiedzić to miejsce. Na wystawie znajdziemy całkiem sporo interesujących informacji.