W ciągu ostatnich kilku lat ogromną popularność zyskały pompy ciepła. Coraz częściej zastępujemy nimi klasyczne piece węglowe i gazowe, które nie tylko są mało wydajne, ale również nie wpływają korzystnie na środowisko naturalne. Jeśli chodzi o pompy ciepła, to godna uwagi jest między innymi pompa ciepła split. Swoją budową jest ona bardzo podobna do niezwykle popularnych klimatyzatorów typu split. Czym się charakteryzuje i na czym polega jej działanie? Dlaczego warto zamontować ją w swoim domu?
Pompa ciepła split – czym się charakteryzuje?
Pompa ciepła split zbudowana jest z dwóch modułów. Ten, którego zadaniem jest pozyskanie energii z otoczenia montuje się na zewnątrz. We wnętrzu budynku umieszcza się z kolei moduł, którego zadaniem jest przekazywanie ciepła do instalacji grzewczej. Niezbędne jest zastosowanie systemu rur wypełnionych czynnikiem chłodzącym, które łączą ze sobą oba moduły. Wykonanie ogrzewanie z pomocą pompy ciepła split nie pochłania dużych kosztów. Jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć nawet minimalnych strat ciepła. Wszystkie elementy odpowiedzialne za generowanie hałasu znajdują się poza budynkiem, co znacznie przekłada się na komfort użytkowania. Wszystkich, którzy chcieliby takie urządzenia poznać bliżej odsyłamy na stronę https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ – jest to witryna firmy zajmującej się dystrybucją nowoczesnych urządzeń znanej marki Panasonic.
Pompa ciepła split – jak działa?
Okazuje się, że zasada działania takiej pompy ciepła nie jest skomplikowana. Pompa ciepła split pobiera energię z atmosfery. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu parownika, który znajduje się w jednostce zewnętrznej. Następnie ciepło zostaje przekazane do czynnika chłodzącego. Czynnik ulega ogrzaniu i dopiero wówczas trafia do sprężarki, która jeszcze bardziej podnosi jego temperaturę. Kiedy czynnik jest wystarczająco ciepły, trafia do jednostki wewnętrznej. W skraplaczu oddaje zgromadzone ciepło, które następnie rozprowadzane jest do instalacji. Wówczas czynnik z powrotem kierowany jest do parownika, a cały proces rozpoczyna się od początku.