Alarm w Poznaniu: Uszkodzony komin grozi zawaleniem, konieczna ewakuacja

W poznańskim, wielkopolskim rejonie Garbary, niespodziewane zdarzenie wymusiło ewakuację sąsiadujących budynków. Wśród obiektów objętych działaniami było zaplecze handlowe Biedronki, profesjonalne studio fotograficzne oraz siedziba lokalnego sądu. Za całą sytuację odpowiedzialny był uszkodzony przez maszynę budowlaną komin, stanowiący zagrożenie dla okolicznych konstrukcji.

Incydent miał miejsce przy budynku Starej Papierni, znajdującej się na Szyparskiej 8 w Poznaniu, który jest obecnie poddawany renowacji. W trakcie prac budowlanych, żuraw niefortunnie naruszył integralność komina położonego na działce obok. Po otrzymaniu zgłoszenia z miejscem zdarzenia skontaktowała się poznańska Straż Pożarna. Jednakże, po dokonaniu oceny sytuacji nie stwierdziła bezpośredniego zagrożenia. Tym samym, nadzór nad sytuacją ponownie przejął kierownik prowadzący prace budowlane.

Potencjalne zawalenie uszkodzonego komina w Poznaniu mogłoby mieć poważne konsekwencje. Paweł Łukaszewski, pełniący obowiązki Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, otrzymał szczegółowe informacje o zdarzeniu od kierownika budowy. Z relacji wynikało, iż na jednej z posesji znajdował się pełen ceglany komin, który uległ uszkodzeniu na skutek działań żurawia podczas prac na sąsiedniej działce. Jak przekazał Łukaszewski: „Komin został przebity, co jest sytuacją niezmiernie ryzykowną. W przypadku silnych wiatrów istnieje prawdopodobieństwo zawalenia, zwłaszcza że okoliczna zabudowa jest gęsta”. W odpowiedzi na potencjalne zagrożenie, inspektor podjął decyzję o ewakuacji pobliskich obiektów – m.in. sądu, sklepu Biedronka oraz zakładu fotograficznego. Wszelkie dalsze działania koordynowane są w ścisłej współpracy z kierownikiem budowy.