„Barbie. Nieznane oblicza” – ostatnie dni ekspozycji w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

W ostatnim tygodniu lipca, Muzeum Sztuk Użytkowych, usytuowane w Zamku Królewskim w Poznaniu, zachęca do odwiedzenia wystawy „Barbie. Nieznane oblicza”. Jest to ekspozycja mająca na celu nie tylko przybliżenie historii Barbie, najbardziej popularnej lalki na świecie, ale również zarysowanie ewolucji kobiet w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Publiczności po raz pierwszy pokazano Barbie 9 marca 1959 roku podczas targów zabawek w Nowym Jorku i od tamtej pory lalka ta stała się globalną ikoną. Wystawa poświęcona tej niezwykłej figurce została otwarta w marcu tego roku w Poznaniu i oferuje widzom możliwość zapoznania się z wieloma różnymi wersjami tej znanej zabawki.

Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności do 30 lipca i powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdujące się na niej lalki pochodzą z prywatnych kolekcji, a kuratorką wystawy jest Aleksandra Podżorska.

Informacje udzielone przez Muzeum Narodowe w Poznaniu wskazują, że wystawa ma na celu ukazanie zmiany perspektywy na kobietę na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dzięki prezentowanym na wystawie różnorodnym przejawom Barbie, zwiedzający mają okazję zobaczyć jak kształtowało się społeczne postrzeganie kobiet w ciągu ostatnich lat.