Zdrowa, zadbana, elastyczna i napięta cera to oznaka zarówno zdrowia całego organizmu, jak i również odpowiednio dobranej pielęgnacji. Jaka jednak powinna ona być, żeby skóra podziękowała nam za nią promiennym wyglądem? Przede wszystkim należy zacząć od dostatecznego nawilżenia, które jest najlepszą ochroną przeciwzmarszczkową ze wszystkich możliwych (nie ma pięknej i zadbanej skóry bez nawilżenia). Tyczy się to każdego rodzaju skóry – wrażliwej, trądzikowej, mieszanej czy też wreszcie suchej, na której, z resztą, chcielibyśmy się w tym miejscu szerzej skupić.
Skóra sucha, czyli jaka?
Skóra sucha odzwierciedla niedobór wody oraz składników nawilżających. Przez to, jest ona bardziej podatna na powstawanie nowych zmarszczek. Jest to zazwyczaj związane z zaburzoną barierą hydrolipidową skóry, przez którą wodzie łatwiej przedostać się na zewnątrz, co w rezultacie prowadzi do przesuszenia, podrażnienia, nasilenia reakcji alergicznych oraz różnej maści uszkodzeń. Należy o nią wówczas szczególnie dbać, stosując odpowiednie produkty (o czym będzie jeszcze mowa), bazując na kosmetykach nawilżających oraz natłuszczających, np. tych bliskich składem nawilżającego kremu Iwostin.
Chociaż skóra gromadzi aż 20% całej wody, to nie oznacza, że problem suchej skóry oznacza jedynie problem z jej utratą. Skóra potrzebuje bowiem również potrzebnych do gospodarki lipidowej – lipidów (składników tłuszczowych), których brak także będzie powodował, że będzie się ona nadmiernie przesuszała.
Czym charakteryzuje się skóra sucha?
Skóra sucha jest zdecydowanie cieńsza niż skóra odpowiednio nawilżona, zazwyczaj ma jaśniejszy odcień, ale może też przybierać koloryt bladego różu, na co wpływ mają tutaj widoczne naczynia krwionośne. W dotyku jest ona nieprzyjemna, szorstka, a miejscami wręcz chropowata.
Skóra taka jest poszarzała, nie ma swojego naturalnego błysku. Sprawia wrażenie zmęczonej oraz niedotlenionej. Wyróżnia ją mała elastyczność i nieustanne ściągnięcie.
Przyczyny suchej skóry
Jak się można domyślić, przyczyn suchej skóry jest naprawdę dużo. Począwszy od tych już wyżej wspomnianych (odwodnienie oraz niedobór lipidów), po te już całkowicie od nas niezależne – choroby genetyczne, w tym atopowe zapalenie skóry, zaburzenie jej bariery ochronnej oraz wreszcie czynniki zewnętrzne – pogoda, nieodpowiednia pielęgnacja oraz niedostarczanie w diecie składników odżywczych, których potrzebuje nasza skóra.
Dieta dla posiadaczy skóry suchej
Mówi się, że odpowiednio zbilansowana dieta oraz dobrze dobrana pielęgnacja potrafią zdziałać cuda i rzeczywiście tak jest. To, co dostarczamy do naszego organizmu, ma ogromny wpływ na to, jak zareaguje nasza skóra. Dopiero zadbanie o dostarczenie niezbędnych witamin, minerałów, pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczy oraz błonnika, sprawi, że nasze narządy, w tym jelita, będą w dobrym stanie, odwdzięczając się nam nawilżoną, zdrową oraz gładką cerą.
Warto tym samym wprowadzić do naszej diety produkty, takie jak zdrowe oleje (lniany, z wiesiołka, konopny), awokado, oliwę z oliwek, orzechy, migdały oraz zadbać o odpowiedni poziom błonnika (warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste) oraz oczywiście regularne nawadnianie.
Jak pielęgnować skórę suchą?
Jeżeli mamy pewność, że nasza dieta obfituje w niezbędne składniki odżywcze oraz jest dobrze nawodniona, warto skupić się na doborze właściwej pielęgnacji. Skóra taka potrzebuje nawilżenia, nawodnienia oraz pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
Warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z:
- witaminą E oraz nawilżającym i zatrzymującym wodę, kwasem hialuronowym,
- działającą rozświetlająco oraz odmładzająco witaminą C,
- odbudowującymi i wypełniającymi ceramidami, chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem,
- kremem z wysokim filtrem.
Jak widzimy, tak naprawdę wystarczy wprowadzenie raptem kilku kroków, żeby nasza skóra odzyskała blask, sprężystość, miękkość oraz zdrowy koloryt.