Niezależnie od tego, ile chodzisz lub stoisz, bez przerwy strzyka Cię w kolanie? Co oznacza ból kolana, szczególnie przewlekły? Poznaj najczęstsze przyczyny i prawidłowe leczenie stawu kolanowego.
Ból w kolanie – co się za nim kryje?
Naprawde silny ból kolana potrafi uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Do najbardziej rozpowszechnionych przyczyn takiego stanu należy intensywny wysiłek fizyczny (zwłaszcza bez przygotowania) oraz urazy mechaniczne, np. zwichnięcia lub skręcenia. Radziej ból kolana może wystąpić na tle dny moczanowej, infekcji bakteryjnej lub przewlekłej choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeżeli bólowi kolana towarzyszą takie objawy jak obrzęk, wysoka gorączka, krwiak czy zasinienie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Diagnostyka bólu kolana
Badania wspomagające zdiagnozowanie przyczyn bólu stawu kolanowego to m.in. ultrasonografia, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Diagnostyka bólu kolanowego nie jest prosta ze względu na brak swoistych symptomów. Dlatego rezonans magnetyczny, który obrazuje struktury stawu kolanowego takie jak kości, kaletki maziowe, więzadła, rzepkę i łąkotki, jest najbardziej popularnym narzędziem diagnostycznym. To bezbolesny i szybki zabieg, do którego nie mogą przystąpić jedynie pacjenci z metalem wewnątrz ciała.
Leczenie bólu w kolanie
Jeśli lekarz postawił już diagnozę, można przystąpić do wyboru skutecznej formy leczenia. Przy kontuzji stosuje się zwykle okłady z maści rozgrzewającej lub chłodzącej oraz stabilizator. Bardziej poważne stany wymagają zastosowania leków przeciwzapalnych lub zastrzyków z kolagenem. W ostateczności trzeba skorzystać z zabiegu chirurgicznego, by poradzić sobie z przyczyną bólu kolana.
Ćwiczenia na ból kolana
Warto zadbać o prawidłową rehabilitację i profilaktykę narządu ruchu. By długo cieszyć się pełnią ruchów, warto wypróbować ćwiczenia na ból kolana. Ściskanie poduszki między kolanami, odwodzenie nóg w pozycji leżącej na brzuchu, rozciągnie nóg z paskiem, mostek z podnoszeniem i opuszczaniem bioder to najbardziej skuteczne metody samodzielnej walki z bólem kolan. Najlepiej ćwiczenia skonsultować wcześniej z lekarzem i wykonywać pod okiem specjalisty. Warto wstrzymać się z ćwiczeniami minimum 3-4 dni po urazie, by staw mógł się zregenerować.
Co zrobić gdy ból nie ustępuje?
Jeżeli pomimo wszelkich prób ból kolan nie ustępuje, należy udać się do lekarza specjalisty. Reumatolog dysponuje nie tylko zaawansowanym sprzętem do diagnostyki, ale też innowacyjnymi metodami leczenia bólu. Jeśli straciłeś już nadzieję na powrót do sprawności, koniecznie umów się na wizytę.