Doradztwo podatkowe cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również wśród osób fizycznych. Usługi z tego zakresu świadczy osoba, która posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne, a także doświadczenie zawodowe. W jakich przypadkach warto skorzystać z usług doradcy podatkowego? Oto kilka przykładów dla firm oraz osób fizycznych.
Kim jest doradca podatkowy?
Doradca podatkowy to osoba, która posiada wykształcenie wyższe, a przy tym spełnia wszelkie wymogi, aby uzyskać wpis na listę Krajowych Doradców Podatkowych. Jest to zawód regulowany, którego nie mogą wykonywać przypadkowe osoby. Dobry doradca podatkowy posiada głęboką wiedzę z zakresu szeroko pojętego prawa podatkowego – podatku dochodowego, VAT, akcyzy, od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn i innych. Ponadto, doradca podatkowy musi legitymować się doświadczeniem zawodowym – im większe, tym więcej spraw różnego rodzaju było mu dane prowadzić w karierze.
Usługi doradztwa podatkowego dla firm
Doradca podatkowy oferuje szeroki zakres usług dla firm, działających w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, a także spółek. Przedsiębiorcy najczęściej zastanawiają się, jak zoptymalizować wysokość płaconych podatków oraz jaką formę opodatkowania wybrać w konkretnym przypadku. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż prawo podatkowe w naszym kraju zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego też trudno odnaleźć się w przepisach zarówno przedsiębiorcom, jak i na przykład księgowym. Doradcy podatkowi zajmują się nie tylko opiniowaniem czy udzielaniem porad, lecz także organizują szkolenia dla firm, w szczególności dla działów księgowych oraz kadrowo-płacowych. Ponadto, przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług doradców podatkowych, gdy chcą zawrzeć nowy kontrakt, planują rozszerzenie działalności, chcą połączyć swoją firmę z innym podmiotem gospodarczym. Coraz częściej po pomoc sięgają również firmy, które przechodzą kontrolę skarbową i muszą składać różnego typu wyjaśnienia, nie wiedząc do końca, czego mogą się spodziewać. Z usług doradcy podatkowego przedsiębiorcy mogą korzystać w sposób ciągły, podpisując stały kontrakt bądź incydentalnie, w zależności od potrzeb własnych.
Kiedy osoby fizyczne powinny udać się do doradcy podatkowego?
Doradztwo podatkowe Poznań skierowane jest nie tylko do firm, lecz również do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wbrew pozorom każdy z nas na co dzień ma do czynienia z prawem podatkowym, choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Płacimy podatek dochodowy, od nieruchomości bądź inne. Do doradcy podatkowego warto udać się na przykład w sytuacji, gdy nie wiemy, jak sporządzić roczne zeznanie PIT. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach, którym przysługują różnego rodzaju ulgi podatkowe, lecz nie wiedzą one, czy rzeczywiście istnieje możliwość dokonania odliczeń w konkretnych przypadkach. Ponadto, klientami doradców podatkowych są osoby fizyczne, które otrzymały spadek bądź chcą przekazać komuś darowiznę, jednocześnie zastanawiając się, jak zmniejszyć obciążenia podatkowe z tego tytułu. Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku firm, z usług doradcy podatkowego korzystają ci, wobec których prowadzona jest kontrola skarbowa. Osoby fizyczne, które chciałyby zmniejszyć obciążenia podatkowe, na przykład z powodu wysokich zarobków, powinny udać się po poradę do doradcy podatkowego. Wbrew pozorom może on pomóc wielu z nas – w kontekście prawa podatkowego lepiej nie podejmować działań na własną rękę, gdyż mogą się one wiązać z przykrymi konsekwencjami.