Dynamika rozwoju poznańskiego rynku biurowego wg ekspertów Knight Franka

Specjaliści z firmy Knight Frank przedstawili analizę aktywności na rynku obiektów biurowych w Poznaniu. Od początku bieżącego roku zasób powierzchni biurowej w tym mieście wzrósł o 32,4 tysiąca metrów kwadratowych. Aktualnie w trakcie budowy jest ponad 69 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co plasuje Poznań na czele listy miast regionalnych pod względem tej statystyki.

Projekty biurowe, które są obecnie realizowane w Poznaniu, charakteryzują się jednymi z największych objętości powierzchni wśród wszystkich miast regionalnych. Na koniec września zarejestrowano 69,1 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni biurowej, która będzie sukcesywnie oddawana do użytkowania w następnych latach. Przed końcem bieżącego roku rynek uzupełni dodatkowe prawie 17 tysięcy metrów kwadratowych, a reszta – 52 tysiące metrów kwadratowych – zostanie dodana do zasobów biurowych Poznania w latach 2024-2025.

Według danych na koniec września 2023 roku, całkowite zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu osiągnęły poziom 661,3 tysiąca metrów kwadratowych. W trzecim kwartale nie oddano do użytkowania żadnego nowego projektu. Od początku roku rynek zyskał 32,4 tysiąca metrów kwadratowych nowej przestrzeni biurowej, co stanowiło 14 procent całkowitej powierzchni oddanej do użytkowania w wszystkich miastach regionalnych – tłumaczy Katarzyna Bojar, specjalista ds. badań rynku w firmie Knight Frank.