Dzikie wysypiska w Poznaniu

Dane straży miejskiej mówią jasno – nie interesujemy się ekologią. Według najnowszych statystyk, od początku 2021 roku w Poznaniu, odkryto aż 711 dzikich,  nielegalnych wysypisk śmieci. Porównując analogiczne okresy 2019 i 2020 roku, było ich znacznie mniej, średnio aż o 200.

Niechlubne statystyki

Tylko w 2021 roku, na zlecenie Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami, zostało usuniętych 125 ton odpadów komunalnych, ponad 5 ton gruzu i 13 ton mebli. To niestety nie wszystko, bo musimy jeszcze dodać śmieci usuwane z terenów lasów poznańskich, parków czy też działek mieszkalnych. Udowadnia to doskonale jak wielka jest skala problemu. Co więcej, koszty sprzątania są pokrywane z lokalnego budżetu, czyli poniekąd naszych pieniędzy, a te możemy oszacować na kilka milionów złotych.

Nowe Miasto z rekordem

Co może zaskakiwać, najwięcej wysypisk pojawiło się na poznańskim Nowym Mieście. Wykryto aż 123, z czego 25 osób, które są odpowiedzialne za część z nich, zostało ukaranych mandatami i nakazem uprzątnięcia terenu. Jak to wygląda w przypadkach, kiedy nie znaleziono sprawcy? Koszty sprzątania spadły na właścicieli tych terenów, dlatego należy pamiętać, aby niezwłocznie zgłaszać tego typu nielegalne wysypiska. W ostatnim czasie, przy ulicy Trzebiatowskiej, osoby tam mieszkające nagromadziły ogromne ilości śmieci, które stały się siedliskiem myszy i szczurów.

Zgłoś miejsca, które wymagają porządkowania

Pamiętajmy, że wszystkie odpady muszą być posegregowane zgodnie z zasadami, które obowiązują. Podobna sytuacja miała miejsce na ulicy Michałowo, gdzie wyrzucono dwa worki śmieci. Co istotne, w znalezieniu ich właściciela, pomogli mieszkańcy dzielnicy. Kontrola w podanym przez poznaniaków miejscu potwierdziła wszystkie wątpliwości, a co za tym idzie brak deklaracji do Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, co przełożyło się na mandaty w kwocie 600 zł. Śmieci zostały zwrócone na teren właścicieli, a następnie po otrzymaniu pojemników od GOAP, zostaną posegregowane. Miejsca zaśmiecone należy zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie Straży Miejskiej, a także telefonicznie – numer 986 lub też mailowo, wysyłając zgłoszenie na adres: [email protected]. Warto zainstalować aplikację telefoniczną Smart City. To właśnie dzięki niej, od początku roku zostało zgłoszonych 2704 spraw w trzech kategoriach: środowisko, pojazdy, zwierzęta.

Sprawdź również https://karta-informacyjna.pl/poznan/