Holowanie pojazdu – wszystko, co musisz wiedzieć

Holowanie pojazdu uregulowane jest prawnie, a kierowcy muszą stosować się do obowiązujących przepisów. W razie awarii warto skorzystać z usług pomocy drogowej. Co warto wiedzieć?

Podstawowe zasady związane z holowaniem pojazdu

Przepisy prawne dotyczące holowania pojazdu można znaleźć w Kodeksie Drogowym. Rozdział 5. porusza podstawowe kwestie związane z ruchem pojazdów, w tym z ich prawidłowym i bezpiecznym holowaniem. Kierowcy, którzy chcą podjąć się tego działania na własną rękę, powinni zdawać sobie sprawę zwłaszcza z odpowiedzialności, jaka spoczywa na holującym. To on odpowiada bowiem za wszelkie szkody, jakie powstaną wskutek holowania, a ewentualne odszkodowania wypłacane są z jego polisy OC. Zapis ten odstrasza zwłaszcza niedoświadczonych kierowców, którzy wcześniej nie mieli doświadczenia z holowaniem. Również doświadczeni kierowcy rezygnują z działania na własną rękę i wolą zwrócić się po pomoc profesjonalistów.

Kierowcy z Poznania i okolic mają okazję zamówić holowanie z Fast-Trans, gdzie zajmujemy się zarówno pojazdami osobowymi, jak i dostawczymi. Znamy przepisy Kodeksu Drogowego, stosujemy wysokie standardy bezpieczeństwa i gwarantujemy sprawny transport pojazdów. Można na nas liczyć całodobowo, a na miejsce zlecenia wysyłamy jeden z kilku holowników z naszej floty.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kwestia dotycząca odpowiedzialności za przebieg holowania to nie wszystko, z czym muszą liczyć się kierowcy. Powinni oni pamiętać także o zastosowaniu się do uregulowanych prawnie limitów prędkości. W przypadku holowania w obszarze zabudowanym, pojazd holujący nie powinien przekraczać 30 km/h. Poza terenem zabudowanym limit zwiększa się do 60 km/h. Zabronione jest natomiast samodzielne holowanie pojazdów na autostradach. W przypadku zdarzeń tego typu należy bezwzględnie wezwać pomoc drogową, która za pomocą odpowiedniego holownika przetransportuje auto poza teren autostrady na najbliższym zjeździe.

Przepisy regulują również odległość pomiędzy holującym a holowanym. W przypadku sztywnego połączenia nie powinna ona wynosić więcej niż 3 m, a przy połączeniu giętkim – między 4 a 6 m. Trzeba pamiętać również o włączeniu świateł mijania przez holującego i oznaczeniu pojazdu holowanego za pomocą włączonych świateł awaryjnych lub trójkąta ostrzegawczego. Należy go umieścić z tyłu po lewej stronie pojazdu, a gdy na drodze panują warunki ograniczonej widoczności, to konieczne będzie dodatkowo włączenie świateł pozycyjnych.

Jakie auta można holować, a jakich nie?

Przepisy ściśle opisują także zakazy dotyczące holowania pojazdów. Zabrania się holować między innymi pojazdu z uszkodzonym układem kierowniczym i hamulcowym. Wyjątek stanowi takie holowanie, które nie wymaga użycia tych elementów. Oprócz tego nie można holować więcej niż jednego pojazdu, w tym także zespołu zawierającego przyczepę. Zabrania się także holowania pojazdu przy użyciu giętkiego połączenia, w przypadku gdy układ hamulcowy działa dopiero po uruchomieniu silnika, a silnik nie ma możliwości wystartowania. W powyższych przypadkach nie obejdzie się bez wykonania telefonu do pomocy drogowej, której numer zawsze warto mieć pod ręką.

Numer do pracownika pomocy drogowej warto mieć w swojej bazie kontaktów.

Awaria pojazdu – postępowanie krok po kroku

Mimo ściśle opisanych zasad holowania pojazdu, wielu kierowców decyduje się na skorzystanie z usług pomocy drogowej. Rozwiązanie to ma bardzo dużo zalet, do których należą między innymi fachowe zabezpieczenie auta na czas transportu, czy pewność o spełnieniu wszystkich przepisów wymaganych przez prawo. W przypadku wystąpienia awarii i w oczekiwaniu na pomoc drogową trzeba pamiętać o kilku sprawach. Kierowca powinien:

  • w miarę możliwości usunąć pojazd z drogi i ustawić go na pasie awaryjnym,
  • włączyć światła awaryjne,
  • wyjść z pojazdu i założyć kamizelkę odblaskową,
  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości,
  • oczekiwać na pomoc drogową w bezpiecznym miejscu – w przypadku autostrady będzie to pas za barierkami ochronnymi.

Jeśli unieruchomienie pojazdu ma związek z kolizją podczas której ucierpieli pasażerowie, bezwzględnie skontaktuj się z odpowiednimi służbami. Telefon na pogotowie ratunkowe, straż pożarną i policję będzie wówczas niezbędnym krokiem, jaki należy podjąć.

W oczekiwaniu na pomoc drogową zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

Cena holowania zależy od wielu czynników

Koszt holowania pojazdu ustalany jest indywidualnie przez każdą firmę. Zwykle ma on związek ze specyfiką danego zlecenia, którą niekiedy ciężko przewidzieć. Można jednak wymienić kilka czynników, które w głównym stopniu decydują o wycenie zlecenia. W pierwszej kolejności jest to odległość między miejscem zdarzenia a punktem docelowym. Oprócz ceny wyjściowej przewoźnik może pobierać opłatę kilometrową za całą trasę. Inny sposób rozliczenia to stawka godzinowa, stosowana zwłaszcza na krótkich dystansach w ruchu miejskim. Kierowcy muszą liczyć się także z dodatkowymi kosztami, które pobierają niektórzy przewoźnicy. To między innymi praca w weekendy i święta, czy wyciągnięcie pojazdu znajdującego się poza pasem ruchu.

Koszt holowania uzależniony jest między innymi od odległości do miejsca zrzucenia pojazdu.

Warto polegać na wiedzy specjalistów

Ze względu na liczne uregulowania prawne, a także wymagania sprzętowe, wielu kierowców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Firmy takie jak Fast-Trans świadczą kompleksowe usługi w zakresie holowania nie tylko pojazdów osobowych, ale także maszyn rolniczych i budowlanych. Pomoc świadczona jest całodobowo, a auto odstawiane pod wskazany adres. Może być to prywatne podwórko, strzeżony parking lub zakład mechanika. Kierowca zyskuje pewność, że holowanie odbywa się zgodnie z przepisami prawa i jest w pełni bezpieczne dla pozostałych uczestników ruchu.

W razie awarii zachęcamy do skorzystania z całodobowej obsługi Fast-Trans. Czekamy na kontakt kierowców pod numerem 600 960 987, a swoją pomoc oferujemy zwłaszcza przy usterkach na terenie Poznania lub okolic.

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa: 600 960 987