Ugotowanie ryżu tak, aby nie był twardy ani rozgotowany jest dla wiele osób problematyczne. Poniżej znajdziecie podpowiedź jak wybrnąć z tego problemu.
Odpowiednio przygotowany ryż powinien być jednocześnie miękki i sypki. Aby ryż w czasie gotowania się nie skleił, powinniśmy opłukać go w zimnej wodzie. Dzięki temu pobędzie się nadmiaru skrobi, która jest odpowiedzialna za jego lepkość.
Trzymajmy ryż pod bieżącą wodą, tak długo, aż przestanie być mętna. Pamiętajmy, aby po ugotowaniu ryżu użyć odpowiedniej, wymaganej ilości wody. Jej objętość powinna być przynajmniej dwa razy większa od ilości gotowanego ryżu. Sprawdzonym sposobem, który pozwoli uniknąć sklejenia się nasionek, w czasie gotowani jest dodanie łyżki soku z cytryny. Należy go dodać od razu po wrzuceniu do gotującej się wody ryżu. Bez obawy, nie zmieni to smaku naszej potrawy a dam nam pewność, że ryż nie sklei się podczas gotowania.
Wiele osób przyzwyczaiło się do gotowania ryżu w woreczkach, w których jest sprzedawany. Pozwala to na jego wygodne i szybkie ugotowanie. Niestety, takie postępowanie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Z przeprowadzonych badań wynika, że w czasie gotowania ziarenek w woreczku tracą one swoje minerały i witaminy. Oprócz tego folia może mieć w swoim składzie bisfenolA. Jest to wykorzystywany w produkcji tworzyw sztucznych związek chemiczny. Jeśli tej substancji uda się przedostać do naszego organizmu może zaburzyć pracę układu hormonalnego oraz nerwowego. Substancja może się dostać do naszego organizmu przez skórę, układ pokarmowy i oddechowy. Może wpłynąć bardzo niekorzystnie na jego funkcjonowanie. Zadbajmy zatem o to, by ryż był nie tylko odpowiednio ugotowany, ale przede wszystkim zdrowy.