Urlop może przedłużyć twoje życie

Badacze współpracujący z Uniwersytetem w Helsinkach postanowili zbadać, jak urlop wpływa na długość życia. Prace nad tym eksperymentem rozpoczętym w 1974 roku, trwały 40 lat.  Badaniu zostali poddani wykształceni mężczyźni urodzeni w latach 1919-1934.  Każdy z nich był obciążony przynajmniej jednym z czynników ryzyka z zakresu chorób sercowo- naczyniowych. Mogło to być palenie, wysokie ciśnienie, zawyżony poziom cholesterolu, nietolerancja glukozy lub zbyt wysoki poziom trójglicerydów.

Grupę 1222 biznesmenów podzielono na dwie podgrupy. Ta, które została poddana eksperymentowi, co 4 miesiące otrzymywała dokładne wytyczne co do odżywiania, aktywności fizycznej,  dbania o prawidłową masę ciała czy rady dotyczące rzucenia palenia. W przypadku gdy same rady okazywały się nieskuteczne, mężczyźni otrzymywali receptę na leki obniżające ciśnienie. Pierwszy etap trwał 5 lat.  Po 15 latach została przeprowadzona obserwacja kontrolna, a po 40 latach następna.  Tym sposobem naukowcom udało się uzyskać sporo danych.  Wynikało z nich, że po 15 latach ryzyko chorób krążenia u mężczyzn poddanych eksperymentowi zmniejszyło się o 46 % w stosunku do drugiej podgrupy.

Jednak po upływie 40 lat, różnica znacząco się zmniejszyła, by następnie praktycznie zaniknąć.  Wskaźnik śmiertelności w obu podgrupach był taki sam.  Badacze postanowili sprawdzić, jak to możliwe.  W tym celu jeszcze raz dokładnie przeanalizowali zebrane dane.  Dzięki temu udało się im ustalić zależność występującą między długością życia a długością urlopu.  Wykazano, że mężczyźni prowadzący stresujący  tryb życia i krótko odpoczywający mieli poważne problemy ze zdrowiem. Z przeprowadzonych badań wynikało, że czas spędzony na urlopie miał ogromny wpływ na długość życia członków podgrupy poddanej eksperymentowi.  U osób prowadzących zdrowy tryb życia, spędzających na urlopie przynajmniej trzy tygodnie,  śmiertelność była aż o 37% niższa.

A o tym, jakie miejsca na urlop najlepiej wybrać, przeczytasz na stronie https://www.hotel-europa.com.pl/niezapomniany-urlop-w-slonecznej-chorwacji/