Jakie kredki dla przedszkolaka?

Kolorowanie i rysowanie to świetny pomysł na zabawę dla przedszkolaka, która nie tylko pozwoli maluchowi spędzić miło czas, ale również będzie wpływać na jego kreatywność i rozwój. Wspólne malowanie to również sposób na angażujące i twórcze spędzenie czasu z dzieckiem. Ponadto, sklepy mają w swojej ofercie szeroki wybór kredek i flamastrów, dlatego każdy maluch bez problemu znajdzie swój ulubiony zestaw kolorystyczny. 

  1. Jakie kredki wybrać dla przedszkolaka?
  2. Kredki woskowe i świecowe – różnice
  3. Pomysły na twórcze zabawy

1. Jakie kredki wybrać dla przedszkolaka?

Kredki dla przedszkolaka powinny być przede wszystkim miękkie oraz odporne na nacisk. Poza tym, należy pamiętać, że kredki, którymi będzie malować maluch będą często upadać, dlatego muszą być odporne na połamanie – w tym przypadku kultowe świecowe kredki bambino niekoniecznie sprawdzą się dla najmłodszych przedszkolaków, ale za to są świetnym wyborem dla starszaków.  Zaletą kredek świecowych jest niewątpliwie niska cena oraz bardzo dobre napigmentowanie. Kredki świecowe słyną również z tego, że są lekkie i zabierają mnóstwo miejsca w plecaku pociechy.

Wybierając kredki dla najmłodszych należy pamiętać, że muszą być łatwe w uchwyceniu. Tutaj z pomocą przychodzą kredki stożkowe, które są jednymi z najczęściej kupowanych kredek i z pewnością zainteresują malucha swoim nietypowym kształtem, dzięki czemu zachęcą do twórczych zabaw. Można je spotkać w nasyconych kolorach oraz pastelowych barwach. Dodatkowo z kredek stożkowych można układać wieżę, co po zakończonym rysowaniu zachęci maluchy do ich uporządkowania.

Kredki kamyki już samym kształtem przyciągają do zabawy. Są małych rozmiarów, co sprawi, że dziecko nie będzie miało problemu z trzymaniem ich w rączce. Na rynku można znaleźć kredki kamyki wykonane z ekologicznych surowców, dzięki czemu ich użytkowanie jest bezpieczne.

Kredki ołówkowe są kierowanie głównie dla starszych przedszkolaków, które są już bardziej sprawne manualnie. Użytkowanie kredek ołówkowych uczy uchwytu niezbędnego przy pisaniu. Trójkątne kredki ołówkowe można znaleźć w różnych rozmiarach – im młodsze dziecko, tym kredka powinna być grubsza.

2. Kredki woskowe i świecowe – różnice

Kredki woskowe uważane są za bardzo podobne do kredek świecowych. Różnią się jednak przede wszystkim składem. Kredki woskowe wykonane są z wosku pszczelego. Słyną z intensywnych kolorów, miękkości oraz przyjemnego zapachu. Dzięki temu, że są bardzo miękkie, dziecko nie będzie miało trudności z uzyskaniem intensywnego koloru bez dużego dociskania. Kredkami woskowymi łatwo łączyć barwy, co może sprawić dziecku mnóstwo radości w tworzeniu oryginalnych kolorów.

Z kolei kredki świecowe różnią się od kredek woskowych tym, że zawierają w swoim składzie parafinę, jednak nie należy się bać o bezpieczeństwo dzieci podczas ich użytkowania, ponieważ sprawdzone sklepy dbają o jakość produktów oraz ich dobry, bezpieczny dla malucha skład. Kredki świecowe  bambino, podobnie do woskowych mają intensywny kolor, szybko można zamalować nimi duży obszar, co sprawdzi się przy różnego rodzaju kolorowankach. Z łatwością można rysować nimi również figury geometryczne.

3.Pomysły na twórcze zabawy

Małym dzieciom warto dać przestrzeń na własną inwencję twórczą, czyli wystarczy duża kartka papieru, ulubione kredki i przyjemnie zorganizowany kącik do zabaw. Ważne jest, aby zadbać o stabilny stolik i wygodne krzesełko, gdzie maluch będzie mógł wygodnie tworzyć swoje rysunki. Można namówić również dziecko do przygotowania laurek dla poszczególnych członków rodziny, dzięki czemu maluch będzie miał również mnóstwo radości przy wręczaniu swojego obrazka.

Z pomocą przychodzą również kolorowanki – a tych nie brakuje w sklepach. Można wybrać kolorowanki z motywem ulubionych bajek. Można również wykorzystać kolorowanki do nauki przez zabawę i wybrać te, które przedstawiają litery lub kropki, które trzeba połączyć, aby powstał rysunek.

Świetną propozycją jest również malowanie piaskiem. Gotowe kolorowanki mają zaznaczone numerami miejsca, które kolejno należy odklejać i sypać na nie piasek w określonym kolorze, co nie oznacza jednak, że dziecko nie może stworzyć swojej kompozycji. Takie malowanie piaskiem rozwija motorykę i kreatywność dziecka oraz poprawia koncentrację i również jest nietypową formą zabawy, więc na pewno skuszą się na nie dzieci, które nie przepadają za zwykłymi rysunkami.

W asortymencie sklepów znaleźć można również kolorowe flamastry, również te dwustronne. Jedna strona służy do rysowania, a druga końcówka zakończona jest stempelkami, dzięki czemu dziecko może w prosty sposób urozmaicić swój malunek. Nie można również zapomnieć o farbach, które również są świetną alternatywą dla kredek. W sklepach można bez problemu znaleźć łatwo zmywalne flamastry i farby, dzięki czemu rodzice nie muszą się obawiać plam na meblach czy podłodze.

Podsumowując, rysowanie i kolorowanie uczy dzieci kreatywności, ćwiczy ich cierpliwość oraz rozwija sprawność ruchową. Wyćwiczenie prawidłowego uchwytu z pewnością ułatwi w przyszłości odpowiednie trzymanie ołówka i długopisu.