Jesienne wycieczki rowerowe – pamiętaj o oświetleniu

Jak właściwie zadbać o oświetlenie roweru jesienią?

Jesień przynosi późne wschody i wczesne zachody słońca. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie naszego roweru. Przed zainstalowaniem świateł warto najpierw sprawdzić baterie oraz ich naładowanie. Upewnij się również, że światła są odpowiednio czyste. Należy także pamiętać o przepisach dotyczących obowiązkowego oświetlenia rowerowego. W związku z tym dobrym pomysłem na jesień będzie zamontowanie na stałe w rowerze światła pozycyjnego, aby nie zapomnieć o włożeniu go do torby lub sakwy. Nie tylko po to, by nie dostać mandatu, ale głównie ze względów bezpieczeństwa.

Dobrze też uzbroić się w mocniejszą lampę, aby móc dostrzec różne przeszkody, jeśli po zmroku jeździmy w nieoświetlonych miejscach. Warto jednak pamiętać, że zbyt mocne światła albo też zamontowane pod nieodpowiednim kątem mogą utrudniać ruch innym jego uczestnikom. W związku z tym należy kierować się w tym względzie zdrowym rozsądkiem. Stosując światła do jazdy dziennej w rowerze, należy wybrać tylne światło, które jest możliwie jasne i miga nierównomiernie, natomiast przednie światło powinno być stosunkowo jasne i mieć tryb migający. Przednie światło o mocy co najmniej 100 lm jest wystarczające do jazdy na rowerze w ciągu dnia. Natomiast w przypadku tylnego światła, najlepiej jest zastosować moc co najmniej 20 lm.

Widoczność rowerów na drodze zwiększają takie czynniki jak na przykład światła fluorescencyjne, odblaski, a także same światła. Kolory fluorescencyjne są skuteczne w ciągu dnia. Dzieje się tak, ponieważ materiały fluorescencyjne „reagują” z promieniami słonecznymi i w ten sposób emitują światło.

Jeśli dedykowana odzież rowerowa nie jest dostępna, dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku sprzęt fluorescencyjny i odblaskowy w postaci opasek.

Odpowiednio ubrany, widoczny, a także wyposażony rowerzysta może bezpiecznie podróżować w jesienną pogodę. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na przyczepność, ponieważ nawierzchnie dróg mogą być bardzo śliskie i w ten sposób być niebezpieczne przy mokrej lub też zimnej pogodzie.

Dodatkowe akcesoria do roweru w okresie jesiennym

Jesienny chłód może uderzyć także spod kół roweru. Jazda przez kałuże albo też w deszczu bez błotników pozostawia nieestetyczne oraz przede wszystkim nieprzyjemne zimne ślady na twarzy i plecach. Dzięki błotnikom rowerowym rowerzyści są szczęśliwsi, a także czystsi. Są też jednym z gadżetów, które między innymi promują wspomnianą wcześniej zasadę pozostawania suchym. Wybierając błotnik, weź pod uwagę swój styl jazdy oraz rozmiar i szerokość opon. Lepiej też, aby były one odpowiednio długie i zostały wyposażone w odpowiednie osłony przeciw chlapaniu.

Akcesoria do rowerów oferuje sklep rowerowy Poznań. Znajdziesz tam nie tylko oświetlenie rowerowe, ale także torby lub pokrowce na rower i wiele innych przydatnych produktów.

Jak właściwie zadbać o oświetlenie roweru – podsumowanie

Jazda na rowerze jesienią może wydawać się wyzwaniem. Niemniej jednak już krótka wycieczka przy świeżej, a także przyjemnej pogodzie może podnieść poziom endorfin w naszym organizmie i co najważniejsze sprawić, że staniemy się odporniejsi na nadchodzący okres zimowy. Jesień to nie tylko deszcz czy też zimny i silny wiatr, to także piękne fantastyczne kolory. Dlatego też nie jest dobry moment na oddanie roweru i schowanie go do piwnicy. Pamiętaj by w tym okresie odpowiednio wyposażyć swój rower w światła.