Kamienice przy Składowej odzyskają dawny blask

Poznań słynie ze swoich pięknych kamienic, które jak  magnes przyciągają do miasta tysiące odwiedzających. Jednak na terenie miasta znajdziemy także rejony z zaniedbanymi budynkami, które zamiast cieszyć oczy,  straszą i stanowią wątpliwą ozdobę.  Tak jest w przypadku zabytkowych kamienic przy ulicy Składowej. Jednak sytuacja ma się diametralnie zmienić, ponieważ na najbliższy czas zaplanowano remont budynków.  Renowacja ma potrwać do końca roku. Modernizacja, podczas  której zostanie wymieniona instalacja gazowa oraz okna ma kosztować 4,5 miliona złotych.

Jak pierwsze remontowi zostaną poddane kamienice znajdujące się pod numerami 11 i 12.  Oprócz elementów wpływających na estetykę budynków, planowana jest likwidacja tak zwanych „kopciuchów”. Likwidacja pieców kaflowych jest ważnym krokiem w walce ze smogiem, którą w zdecydowany sposób prowadzą władze miasta.   W planach jest również przekształcenie strychów na kotłownie gazowe, wymiana instalacji gazowej, a także instalacji wodno- kanalizacyjnej.

Ważnym etapem całego remontu będzie także konserwacja oraz wymiana zabytkowej stolarki okiennej. Dzięki temu kamienice zyskają lepszy wygląd, a mieszkańcy nie będą musieli się już  dłużej zmagać z nieszczelnymi oknami.

Kamienice mieszczące się przy ulicy Składowej zostały umieszczone  w rejestrze zabytków w 1980 roku.  Budynki powstały w drugiej połowie XIX wieku. Warto dodać, że wówczas wzdłuż nich przebiegała bocznica kolejowa, łącząca Dworzec Główny i magazyny artyleryjskie, znajdujące się w rejonie umocnień Twierdzy Poznań.