Kiedy skorzystać z pomocy psychologicznej?

Wbrew nadal funkcjonującym w społeczeństwie mitom i stereotypom, pomoc psychologiczna jest bardzo ważna i może okazać się niezbędna. Kto i kiedy powinien odwiedzić psychologa? Na to i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Depresja? Nerwica? Idź po pomoc!

Każdy z nas ma swoje smutki, problemy i lęki. Kiedy szczególnie warto udać się na wizytę do psychologa? Wtedy, kiedy przeżywamy coś trudnego — śmierć bliskiej osoby, rozpad związku, albo musimy wprowadzić w nasze życie jakieś poważne zmiany. Pamiętaj jednak, że choroby i zaburzenia, takie jak depresja czy nerwica mogą odezwać się nawet wtedy, kiedy pozornie w Twoim życiu nie dzieje się nic trudnego. Dlatego koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty, jeśli przez dłuższy czas odczuwasz obniżenie nastroju, brak chęci do wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały Ci radość, cierpisz na bezsenność albo pojawiają się myśli samobójcze.

Nie wstydź się wizyty u specjalisty

Korzystanie z pomocy psychologa, psychiatry albo innego specjalisty to żaden wstyd. Wiele osób cierpi na różne zaburzenia lub przeżywa trudne sytuacje życiowe i odwiedza poradnie zdrowia psychicznego. Sięgnięcie po wsparcie jest przejawem dojrzałości i odwagi, dlatego powinien być raczej powodem do dumy, niż wstydu. Psycholog w Poznaniu pomoże Ci w rozwiązaniu Twoich problemów i odzyskać pełen komfort życia. Co ważne, część specjalistów prowadzi również terapię telemedyczną w formie spotkań on-line lub telefonicznie, co jest szczególnym plusem dla osób zabieganych oraz mieszkających w miejscowościach oddalonych od gabinetu o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów.

Mity na temat dbania o zdrowie psychiczne

Pierwszym mitem, który należy rozwiać, jest sugestia, że z pomocy psychologa i psychiatry korzystają wyłącznie osoby chore lub w jakiś sposób ograniczone. To nieprawda, co więcej — często chodzą tam osoby z wysokim wykształceniem. „Pójście do psychologa oznacza nieradzenie sobie w życiu”: czy aby na pewno te słowa są prawdą? Wizyta u psychologa to pomoc w znalezieniu wyjścia z sytuacji, w jakiej dana osoba się znajduje. Terapia nie jest łatwym procesem, ponieważ wprowadzanie zmian wymaga siły. Zawsze warto jednak zmienić swoje życie na lepsze, często wyjście z depresji czy nerwicy wymaga radykalnych kroków. Kolejnym mitem jest twierdzenie, że psychoterapia musi być bardzo droga. Część specjalistów przyjmuje także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, istnieją również specjalne miejsca, gdzie otrzymasz pomoc psychologiczną za darmo.

Podsumowanie

Wielu z nas cierpi na traumy, szczególnie z czasów dzieciństwa i nawet o tym nie wie. Czasem nasi bliscy sugerują nam, że zbyt dużo się stresujemy, innym razem sami czujemy, że coś jest nie tak, jak powinno. Jeżeli czujemy się przygnębieni i nie przechodzi nam to przez co najmniej 2 tygodnie, warto sprawdzić, czy nie zachorowaliśmy na depresję. Zdecydowanie powinniśmy udać się do psychologa, jeżeli mamy myśli samobójcze i nie chce się nam dłużej żyć. On będzie wiedział, jak nam pomóc, wesprze, ale nie będzie to „głaskanie po ramieniu”, tylko znalezienie konkretnego wyjścia z sytuacji. Podczas sesji terapeutycznej będziemy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z negatywnymi myślami i co robić, by nie przytłoczyły nas emocje. Nie ma złych emocji — wszystkie są nam potrzebne, jednak niektóre (lęk, smutek, złość) trudniej się nam przeżywa.