Koncert na cześć polskich muzyków szykanowanych w czasach PRL w ramach festiwalu "Sztuka Źle Obecna"

W ramach wydarzeń festiwalu „Sztuka Źle Obecna”, który jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, odbędzie się koncert upamiętniający polskich muzyków, którzy byli nękani i prześladowani przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na przypomnienie wart jest fakt, jak zauważa dyrektor poznańskiego oddziału IPN, Rafał Reczek, że dzisiejsza swoboda słuchania muzyki, nie była oczywistością w Polsce powojennej. W tamtych czasach, co było wielkim cierpieniem dla ówczesnego społeczeństwa, życie każdego obywatela było pod ciągłą kontrolą. Swobodnie tworzący ludzie prezentowali jazz w PRL, zwłaszcza w latach 40. i 50. XX wieku. Za to jednak często byli narażeni na różne szykany.

Artyści biorący udział w koncercie, czyli Tomasz Chyła Quintet, przygotowali program zawierający utwory twórców tamtej epoki – mówi Reczek.

Podczas tego muzycznego wydarzenia nie zabraknie odniesień do legend polskiego i światowego jazzu. W repertuarze znajdą się utwory zmarłego przedwcześnie twórcy muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy. Usłyszymy także kompozycje takich postaci jak pianista i dyrygent Andrzej Trzaskowski czy saksofonista i kompozytor Zbigniew Namysłowski. Na koncercie zabrzmią ponadto utwory skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta, który miał niesamowicie obiecującą karierę, przerwaną przez śmiertelną chorobę.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w poznańskim klubie Blue Note.