Na czym polega dekoloryzacja włosów i czy uszkadza pasma?

Koloryzacja włosów pozwala na szybką zmianę wizerunku, odświeżenie oraz poprawę wyglądu, a tym samym podniesienie pewności siebie. Czasem jednak efekty farbowania nie są satysfakcjonujące albo zaczynają się nudzić. Rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest dekoloryzacja umożliwiająca sprawny powrót do naturalnego odcienia, przygotowanie pasm do ponownej koloryzacji lub ich rozjaśnienie. Na czym dokładnie polega ten zabieg i czy może powodować niszczenie włosów?

Przebieg dekoloryzacji włosów

Mówiąc o dekoloryzacji włosów, można właściwie odnosić się do dwóch różnych zabiegów fryzjerskich. Jeden polega na ściąganiu sztucznego, ciemnego barwnika z pasm za pomocą reduktora koloru, natomiast drugi to pozbawianie ich naturalnego pigmentu oksydantem w odpowiednim stężeniu – zwykle w celu rozjaśnienia.

Oba zabiegi należą do jednych z najtrudniejszych, a na ich powodzenie wpływa szereg czynników, takich jak:

  • aktualna kondycja włosów,
  • długość i gęstość fryzury,
  • obecny odcień pasm,
  • typ używanych wcześniej farb,
  • jakość stosowanych kosmetyków do ściągania barwnika.

Podczas przeprowadzania dekoloryzacji bardzo ważne jest dokładne, równomierne, a także sprawne nakładanie preparatu. Tylko takie działanie pozwala bowiem uzyskać upragniony, jednolity efekt. W przypadku pozbywania się naturalnych pigmentów włosów – należy pamiętać o podstawowej zasadzie stopniowego przechodzenia do blondu. Na ostatnim etapie dekoloryzacji obowiązkowe jest również nałożenie uzupełniających kosmetyków umożliwiających uzyskanie wymarzonego odcienia pasm.

farbowanie włosów poznań

Czy dekoloryzacja niszczy włosy?

Nie bez przyczyny w renomowanych salonach fryzjerskich w Poznaniu lub innych miastach dekoloryzację włosów przeprowadza się jedynie na pasmach w dobrym stanie. O ile wykonany przez profesjonalistę zabieg nie powinien spowodować mocnego uszkodzenia pasm (szczególnie w przypadku ściągania jedynie sztucznego pigmentu), może sprawić, że staną się osłabione, matowe, pozbawione elastyczności oraz bardziej podatne na zniszczenie.

Z tego powodu usuwanie z włosów barwnika najlepiej powierzyć ekspertom. Dobry fryzjer ma bowiem bogate doświadczenie oraz fachowe umiejętności, dzięki którym jest w stanie zrobić wszystko, aby dekoloryzacja przyniosła oczekiwane rezultaty, a tym samym w jak najmniejszym stopniu pogorszyła kondycję włosów. Profesjonalista przekaże również wiedzę na temat tego, jak po zabiegu traktować pasma wymagające szczególnej uwagi.

Pielęgnacja włosów po dekoloryzacji

Przez parę tygodni po dekoloryzacji zaleca się regularne stosowanie specjalistycznych szamponów, odżywek oraz masek na przykład peptydowych i keratynowych. Efektywnie pomagają one odbudować, a także wzmocnić strukturę pasm, uzupełniając ubytki cennymi składnikami aktywnymi. Ważne jest unikanie termicznej stylizacji na przykład używania suszarki, prostownicy, lokówki bądź innych narzędzi, jak również zaprzestanie farbowania włosów przez pewien okres.

Specjaliści w chętnie odwiedzanych salonach fryzjerskich w Poznaniu zaznaczają natomiast, że świetnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych, takich jak Botox czy Fibre Clinix. Kuracje z kwasem hialuronowym, kolagenem, keratyną bądź innymi składnikami odżywczymi to bowiem wyjątkowo skuteczne i szybkie sposoby na to, aby gruntownie przywrócić pasmom blask, nawilżenie, miękkość, objętość oraz elastyczność.