Najpiękniejsze murale w Poznaniu

Poznań kocha murale – widać to po coraz większej liczbie tego typu prac, które można spotkać w naszym mieście.

Część z nich jest ukryta, część widoczna już z daleka, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – nie pozwalają o sobie zapomnieć i wywierają piorunujące wrażenie za każdym razem.

Przygotowaliśmy subiektywną listę najpiękniejszych murali w Poznaniu, które najmocniej skradły nasze serca. Mamy nadzieję, że zachwycą i Ciebie!

Lista murali, które koniecznie musisz zobaczyć będąc w Poznaniu:

  1. Laureat wielu nagród, najsłynniejszy poznański mural, czyli „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” znajduje się na poznańskiej Śródce od 1 października 2015 roku. Malunek wykonała Fundacja Artystyczno – Edukacyjna Puenta. Adres: ul. Filipińska/Śródka 3/Rynek Śródecki, tuż przy kościele.
  2. Obok muralu przy ulicy Kościelnej, z nadrukowanym wierszem Zbigniewa Herberta, trudno przejść obojętnie. Wiersz „Nigdy o Tobie” trafił na ścianę budynku za sprawą projektu „Poezja jest tym, co rodzi się za życia”. Adres: zbieg ulic Kościelnej i Dąbrowskiego.
  3. Na ścianę budynku przy ulicy Ogrodowej trafił mural przedstawiający uwielbianego przez wszystkich, niezależnie od wieku, Małego Księcia. Jego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”, a sam malunek powstał w odpowiedzi na bezinteresowną pomoc, jaką każdego dnia Stowarzyszenie świadczy dla dzieci z niepełnosprawnościami. Adres: ul. Ogrodowa 5.
  4. O tym muralu na pewno doskonale wiedzą fani Czesława Niemena, bo to właśnie jego portret oraz fragment piosenki „Dziwny jest ten świat” w języku polskim, białoruskim i ukraińskim można znaleźć na ścianie budynku przy ul. Grobla 27. Mural powstał w ramach programu Festiwalu Ukraińska Wiosna i pokazuje solidarność Słowaków – Polaków, Białorusinów i Ukraińców. Adres: ul. Grobla 27.
  5. Tak jak Toruń kojarzy się z piernikami, tak Poznań z koziołkami. Właśnie dlatego to koziołki wylądowały na budynku przy ul. Piekary 5.  Sam mural jest imponujących rozmiarów, bo liczy aż 387 metrów kwadratowych, najlepiej widoczny jest jednak z ulicy Św. Marcina. Adres: ul. Piekary 5