W ostatnich latach, problem prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu pozostaje jednym z najbardziej palących zagadnień bezpieczeństwa drogowego. Pomimo licznych kampanii społecznych i edukacyjnych, statystyki nadal wskazują na alarmującą liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Tylko przez pierwsze półrocze 2023 r. policjanci zatrzymali ponad 47 tysięcy nietrzeźwych kierowców. W odpowiedzi na te niepokojące fakty, rząd wprowadził kolejna pulę sankcji, które zaostrzają kary dla pijanych kierowców. wielu krajów wprowadzają zaostrzone przepisy i wyższe kary dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Poniżej podsumowanie najistotniejszych zmian i nowych regulacji prawnych, które weszły w życie z dniem 1 października oraz ich potencjalnych skutków dla kierowców.
Wyższe kary za wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Od pierwszego października 2023 roku, kierowcom, którzy będą prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków i spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym, grozić będzie kara więzienia od pięciu do szesnastu lat. Do tej pory było to maksymalnie 8 lat. W przypadku, gdy w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego lub odurzonego kierowcę dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ofiary, kara pozbawienia wolności może wynosić od pięciu do dwudziestu lat.
Koniec z uciekaniem przed karą
Nowe przepisy drogowe wprowadzają zmiany, które uniemożliwiają kierowcom uniknięcie odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków poprzez stosowanie pewnych wybiegów. Do tej pory, niektórzy kierowcy usiłowali uniknąć konsekwencji, twierdząc, że spożyli alkohol już po wypadku, tłumacząc to stanem zdenerwowania. Teraz, taka obrona nie będzie już skuteczna. Zgodnie z nowymi regulacjami, osoby, które spożyją alkohol (lub zażyją środek odurzający) po wypadku, ale przed przeprowadzeniem badania przez policję, będą podlegać tym samym sankcjom co osoby prowadzące pojazd pod ich wpływem.
Dodatkowo, wprowadzono również zaostrzenie postępowania wobec kierowców, którzy opuszczają miejsce wypadku w celu uniknięcia badania trzeźwości. W takich przypadkach, będą oni traktowani na równi z kierowcami, którzy zostali złapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.
Klarowne okoliczności łagodzące i obciążające
Reforma prawa karnego, która zaczęła obowiązywać od 1 października 2023 roku, wprowadza bardziej szczegółowe wytyczne dla sądów dotyczące okoliczności obciążających i łagodzących, które wcześniej były opisane tylko w sposób ogólny. Wśród okoliczności obciążających wymienia się takie czynniki, jak wcześniejsze skazanie, planowanie przestępstwa, działanie z wyjątkowym okrucieństwem, czy też popełnienie czynu pod wpływem alkoholu. Natomiast okoliczności łagodzące obejmują między innymi sytuacje, gdy sprawca dobrowolnie przyznaje się do przestępstwa, próbuje się pogodzić z ofiarą lub naprawić wyrządzoną szkodę.
Podsumowując, nowe przepisy dotyczące kar za jazdę pod wpływem alkoholu czy narkotyków, które wchodzą w życie 1 października 2023 r., stanowią zdecydowany krok w kierunku zaostrzenia odpowiedzialności prawnej dla kierowców łamiących te zasady. Zmiany te obejmują znaczne zwiększenie zakresu kar więzienia dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, a także eliminują luki prawne pozwalające na unikanie odpowiedzialności. Wprowadzenie bardziej szczegółowych wytycznych dla sądów w kwestii okoliczności obciążających i łagodzących daje nadzieję na bardziej sprawiedliwe i konsekwentne orzekanie. Jest to istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa drogowego i podniesienia świadomości społecznej o konsekwencjach jazdy pod wpływem substancji psychoaktywnych.