Nowy zielony zakątek Poznania powstał dzięki mieszkańcom i władzom miasta

W minioną sobotę, mieszkańcy Poznania, wspólnie z lokalnymi urzędnikami, wzięli udział w zasadzeniu tzw. lasu kieszonkowego. Dzięki konkursowi na Polską Stolicę Recyklingu, miasto otrzymało ponad 900 drzewek do posadzenia. Z tej liczby, 300 znalazło swoje miejsce w nowo powstałym lesie, a pozostałe 600 będzie dostępne do odbioru podczas wydarzenia Gratowiska, które odbędzie się 26 października.

Chętnych do wspólnego sadzenia przy ulicy Hetmańskiej nie brakowało. Mieszkańcom i mieszkankom stolicy Wielkopolski towarzyszyli Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Bartosz Guss – jego zastępca oraz inni przedstawiciele lokalnego samorządu. Wszyscy oni wnieśli swój wkład w przekształcenie jednego z zakątków Poznania w zielone miejsce.

Inicjatywa ta jest efektem ubiegłorocznej rywalizacji o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, w której uczestniczył Poznań. Miasto nie zdobyło nagrody głównej za skuteczność zbierania elektroodpadów, ale Fundacja Odzyskaj Środowisko przekazała mu 912 drzewek. Część z nich już teraz zdobi nowo powstały las kieszonkowy, a pozostałe – 600 drzewek – zostanie przekazane mieszkańcom przez Zakład Zagospodarowania Odpadów.

26 października na Gratowiskach, które znajdują się przy ulicach Wrzesińskiej i 28 Czerwca 1956 r. w Poznaniu oraz w Suchym Lesie przy ulicy Meteorytowej, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać swoje odpady niebezpieczne i problemowe. Są to między innymi elektrośmieci, meble, zużyte opony, zielenie, odpady budowlane, przeterminowane leki czy baterie. Mówiąc prosto, wszelkie odpady, które nie mieszczą się w standardowym koszu na śmieci i zalegają w domu.