Plan na przedłużenie wakacji kredytowych z nowym kryterium dochodowym

Premier Mateusz Morawiecki w środę ogłosił, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały nadchodzący rok. Jednakże, wprowadzone zostanie nowe ograniczenie – kryterium dochodowe.

Jednym z głównych tematów rozmowy premiera z Polsat News była decyzja o wydłużeniu okresu tzw. wakacji kredytowych na przyszły rok. Niemniej jednak, jak podkreślał Morawiecki, nie każdy będzie mógł skorzystać z tej opcji. Wprowadzone zostanie bowiem specjalne kryterium dochodowe, które ma na celu wykluczenie osób najbardziej zamożnych i majętnych – tych, dla których spłata kredytu nie stanowi problemu finansowego.

Morawiecki powiedział również, że poprosił o opracowanie szczegółowych kryteriów dochodowych, które będą sprawiedliwe i skutecznie pomogą polskim rodzinom.

O możliwości takiego rozwiązania mówiono już wcześniej. Jeszcze w sierpniu media informowały o planach rządu dotyczących przedłużenia wakacji kredytowych. Wówczas rzecznik rządu, Piotr Müller, potwierdził te doniesienia w programie „Graffiti”, mówiąc, że taka propozycja „leży na stole”. Dodał również, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta we wrześniu, po przeprowadzeniu szczegółowych analiz rynku kredytowego.