Plecaki szkolne – 4 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Młodsze dzieci przy ich wyborze kierują się własnym gustem. Starsze podążają za trendami. Jako rodzice musimy jednak zwracać uwagę na coś więcej niż wygląd podczas ich wyboru. Plecaki szkolne powinny być ergonomiczne i zapewniać komfort użytkowania oraz nie powodować wad postawy. Jak wybrać dobry plecak do szkoły?

Plecaki szkolne muszą oddychać

Dzieci są bardzo aktywne, dlatego materiał plecaka musi być odpowiednio wentylowany, by nie prowadzić do przepocenia. Niektóre plecaki szkole są wyposażone dodatkowo w specjalne systemy wentylacji, jeszcze skuteczniej ograniczające pocenie. Dzięki temu dziecko może być aktywne i jednocześnie odczuwać komfort.

Jak nie szkodzić kręgosłupowi?

Kręgosłup dziecka musi często dźwigać wiele ciężarów, dlatego warto wybierać plecaki szkole, które go odciążają. Muszą być one wyposażone w szerokie, miękkie szelki, które nie wpijają się w ciało, ale równomiernie rozkładają ciężar na plecach. Warto też zwrócić uwagę na wyprofilowanie panelu tylnego, który powinien przylegać do pleców. Całość powinna umożliwiać dobre dopasowanie. To właśnie odpowiednio ustawione szelki oraz właściwie przylegający panel zapewniają właściwe dociążenie. Trzeba też dzieciom przypominać, by zawsze nosiły plecak na obu ramionach. Niektóre plecaki dodatkowo mają zapięcie z przodu, spinające szelki, co jest świetnym rozwiązaniem odciążającym niektóre partie mięśni.

Materiał musi dużo znieść

Dzieci użytkują plecaki szkolne bardzo intensywnie, dlatego muszą być one wykonane z solidnych, mocnych i trwałych materiałów, które odporne są na rozdarcia i inne uszkodzenia. Dodatkowo nie mogą być wrażliwe na warunki atmosferyczne. Śnieg czy deszcz nie powinien powodować przemakania, a słońce blaknięcia. Dzięki temu plecaki szkolne mogą posłużyć znacznie dłużej i ciągle wyglądać świetnie.

Plecaki szkolne powinny być ultralekkie

Wiele dzieci dźwiga duże ciężary w plecakach, dlatego warto zwrócić uwagę na wagę samego plecaka, by nie stał się on dodatkowym obciążeniem dla pleców. Najlepsze plecaki szkolne są bardzo lekkie. Ich waga nie przekracza 1 kg. Właśnie takie modele warto wybierać dla dzieci, by chronić ich kręgosłupy i niepotrzebnie ich nie przeciążać.

W plecaku ważny jest także design, ale ten najlepiej wybiorą same dzieci. Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe przegrody i kieszenie, co umożliwi oddzielenie książek od drugiego śniadania i napojów. Najlepsze plecaki łączą w sobie wszystkie wyżej wymienione cechy i właśnie takie modele warto kupować dzieciom.