Poznań zaprasza na religijne wydarzenie – noc templariuszy i duchowego oczyszczenia

W Poznaniu, w kościele jezuitów, 13 października, piątkowy wieczór napełnił się echem średniowiecznych zakonników – templariuszy. W tajemniczej atmosferze odbył się koncert inspirowany muzyką zapisaną w XII-wiecznym manuskrypcie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Utwory wykonywała grupa „Ensemble Organum” pod batutą Marcela Pérèsa. Niemal dwugodzinne, muzyczne widowisko utrzymane w aurze głębokiego skupienia i ciszy, przemieniło wnętrze świątyni w swoisty portal do niebiańskich krain.

Na wydarzeniu obecni byli członkowie zakonu templariuszy, który funkcjonuje na polskiej ziemi ponownie od 2004 roku.

Ten unikalny spektakl stanowił część festiwalu muzycznego „Poznań Katharsis”. Impreza ma na celu przybliżenie słuchaczom najdawniejszych korzeni polskiego państwa i bogatej kultury Poznania.

Twórcy festiwalu wyjaśniają, że pojęcie „katharsis” (z gr. oczyszczenie) rozumieją w starożytnym sensie, jako duchowe podniesienie za pomocą sztuki, a także przywrócenie harmonii w emocjonalnym i intelektualnym odbiorze rzeczywistości. W kontekście festiwalu „katharsis” nawiązuje również do chrztu, jako rytuału oczyszczenia w wierzeniach wczesnochrześcijańskich.

Chrzest Polski w 966 roku, którego materialnym symbolem jest poznańska katedra, stanowi duchowy fundament polskiej tożsamości. Przyjęcie chrześcijaństwa umożliwiło naszemu narodowi wejście do kręgu zachodnioeuropejskiej cywilizacji, opartej na chrześcijańskim dziedzictwie i antycznej kulturze. „Poznań Katharsis Festival” łączy te idee z muzyką i miejscem wydarzenia, tworząc niepowtarzalne przeżycie dla uczestników.