Poznańscy studenci stworzyli własną rakietę

Dzięki funduszom zebranym w Stanach Zjednoczonych, studenci z Poznania zrealizowali swoje marzenie o wybudowaniu najprawdziwszej rakiety.

Studenci Politechniki  Poznańskiej zaprojektowali, a następnie wybudowali rakietę. Pojazd liczy 4 metry i jest w pełni przystosowany to tego, aby polecieć w kosmos.  Może osiągnąć prędkość ponaddźwiękową i osiągnąć wysokość nawet 10 km.  Zanim jednak rakiety poleci w swój pierwszy lot, weźmie udział w konkursie Spaceport America Cup w USA. W rywalizacji wezmą udział najlepsze uczelnie z wielu krajów, a odbędzie  się ona na największym na świecie prywatnym kosmodromie.

Potrzebne finanse młodzi naukowcy uzyskali dzięki pomocy sponsorów oraz dzięki założonej na stronie internetowej zbiórce. Niestety, W tym przypadku nie mogli liczyć na pomoc ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W ubiegłym roku poznańscy studenci wzięli udział w zdalnej edycji tego konkursu. Wówczas udało im się zdobyć dwie nagrody. Rakieta czeka na odpalenie. Jednak wbudowano do niej nową komorę spalania, która obecnie jest dużo bardziej wydajna.  Dodatkowo poprawiony został system odzysku, którego zadaniem jest sprowadzeniem rakiety z powrotem na Ziemię.

Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że całe przedsięwzięcie wiąże się ze sporymi kosztami. Na sam transport  do Stanów Zjednoczonych rakiety wraz z wyrzutnią  potrzeba około 200 tysięcy zł. Dzięki uczelni i pomocy sponsorów studentów Poznańskiej Politechniki udało się zebrać 100 tys. zł. Brakującą resztę uzyskali dzięki specjalne zbiórce.