Przyłączenie prądu. Co trzeba wiedzieć?

Przyłącze energetyczne to niezbędny element wyposażenia właściwie każdej nieruchomości. W przypadku nowopowstających budynków  właściciel lub inwestor muszą wystąpić o jego wykonanie do odpowiedniego operatora. Jak jednak wybrać odpowiednią firmę? O czym należy pamiętać, wnioskując o przyłącze elektryczne? Te kwestie szczegółowo omawiamy w nowym artykule. 

Warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Co należy wiedzieć o przyłączu do sieci energetycznej?

Wniosek o przyłącze można złożyć na kilka sposobów. Najwygodniejszy to pobranie wniosku udostępnionego przez zakład energetyczny na jego stronie, a następnie wypełnienie go w formie papierowej lub elektronicznej. W drugim przypadku wypełniony wniosek możemy przesłać mailem, jednak wymaga to podpisu elektronicznego. Jeżeli go nie posiadamy, możemy wysłać druk tradycyjną pocztą. 

Określenie warunków przyłączenia. Jakie zasady obowiązują przypadku prowadzenia działalności gospodarczej?

Wniosek o stałe lub tymczasowe przyłącze energetyczne w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wygląda nieco inaczej. Najważniejsza różnica dotyczy listy załączników, wśród których powinno znaleźć się zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej. Ważne jest też, by wniosku dołączyć odpis nadania numerów NIP i REGON. W przypadku odbiorców prowadzących gospodarstwo domowe należy natomiast podać numer PESEL. 

Przyłączenie prądu do nieruchomości. Rodzaje przyłączy energetycznych i ich przeznaczenie

W zależności od naszych potrzeb oraz specyfiki działki, możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów przyłącza energetycznego. Pierwsze to przyłącze napowietrzne, które może być montowane na działkach zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie napowietrznych linii elektrycznych. Ze względu na małą wygodę i estetykę tego rozwiązania, większość inwestorów decyduje się na przyłącze kablowe. Można zamontować je jeszcze przed rozpoczęciem prac, dzięki czemu takie przyłącze stałe z powodzeniem zastąpi tymczasową skrzynkę budowlaną. 

Wybór lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając operatora, który zrealizuje przyłączenie prądu uwagę należy zwrócić przede wszystkim na dwa czynniki. Pierwszy to oczywiście cena – koszty zakupu energii powinny być jak najniższe. Drugi to jakość obsługi klienta, opinie poprzednich abonentów. Sprawdźmy również, czy dany operator obsługuje obszar, na którym zlokalizowana jest działka. Dzięki temu unikniemy wielu problemów i zyskamy pewność co do tego, że cała procedura przebiegnie szybko i bezproblemowa.