Referendum w sprawie prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw – słowa Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości oraz obecny Wicepremier, zapowiedział, że pierwszym z czterech pytań referendalnych, które zostaną zadane obywatelom 15 października, będzie pytanie o poparcie dla sprzedaży państwowych przedsiębiorstw. Informację tę przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych swojej partii.

Zgodnie z jego słowami, chodzi o to, aby w kwestiach kluczowych rządzący mogli kierować się bezpośrednią wolą obywateli. Kaczyński wyraził również swoje obawy dotyczące ewentualnej roli Donalda Tuska w polityce polskiej. Jak stwierdził, „Niemcy chcą obsadzić Tuska w Polsce, by wyprzedawać wspólny majątek. Nie możemy się na to zgodzić – to państwo zdecydujecie, czy majątek pokoleń pozostanie w polskich rękach”.

W następne dni – 12, 13 i 14 sierpnia – PiS planuje opublikować filmy z resztą pytań referendalnych. Sejm ma ocenić wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum podczas dodatkowej sesji dwudniowej, która ma rozpocząć się 16 sierpnia i trwać do 17 sierpnia. Referendum ma zostać przeprowadzone jednocześnie z wyborami parlamentarnymi, które prezydent Andrzej Duda wyznaczył na 15 października.