Wspólne starania mieszkańców i władz Poznania w trosce o dobrostan kotów miejskich

Władze Poznania zachęcają obywateli do wzięcia udziału w zbiórce artykułów dla kotów, zorganizowanej specjalnie na Światowy Dzień Kota, który przypada 17 lutego, podczas trwających ferii zimowych. Zbiórka obejmuje zarówno suchą jak i mokrą karmę wysokiej jakości, zawierającą głównie mięso i niezawierającą zbóż. Wszystko to można dostarczyć do Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ulicy Ratajczaka 44 oraz do Palmiarni na ulicy Matejki 18 podczas ich normalnych godzin pracy.

Społeczeństwo zachęcane jest także do organizacji własnych zbiórek dla kotów, na przykład w szkołach, miejscach pracy czy nawet we własnej społeczności, według własnego uznania. Aby pomóc w promocji takich działań, Miasto udostępnia specjalnie przygotowane plakaty. Zebrane dary można przekazać do Urzędu Miasta, konkretnie do Wydziału Gospodarki Komunalnej na ulicy 28 Czerwca 1956 roku numer 404, lub bezpośrednio do schroniska dla zwierząt przy ulicy Kobylepole.

Zebrane produkty będą następnie przekazane do Kociej Opieki Terenowej, organizacji, która każdego dnia dba o karmienie kotów żyjących na wolności. Beneficjentami dary zostaną również fundacje działające na rzecz zwierząt w Poznaniu.

Poznań od lat prowadzi kampanię mającą na celu promowanie bezpłatnej kastracji i sterylizacji zwierząt domowych. Zabiegi te pomagają chronić koty przed wieloma chorobami, kontrolować ich populację i przeciwdziałać problemowi bezdomności. Realizacja tych działań odbywa się w ramach corocznego „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt”. Tegoroczna edycja programu jest obecnie w fazie oceny i ma zostać przedstawiona na sesji Rady Miasta 5 marca. Po tej dacie ogłoszone zostaną zasady korzystania z usług w bieżącym roku.