Protest rolników w Poznaniu – zapowiadane utrudnienia i blokady

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu przekazało informacje o planowanym na piątek masowym proteście rolników, który może wprowadzić znaczne utrudnienia w ruchu miejskim. Szacuje się, że do centrum miasta może przybyć nawet tysiąc ciągników, które będą zmierzać w stronę Urzędu Wojewódzkiego.

Problemy w ruchu drogowym mogą zacząć się już o godzinie 8. Najbardziej dotknięte będą główne trasy wjazdowe do Poznania, a szczególnie ulice Bukowska, Dąbrowskiego, Głogowska, Obornicka, Krzywoustego oraz Królowej Jadwigi. W miejscach krzyżowania tras przejazdu protestujących z innymi drogami zostaną ustawione śluzy, a cały konwój będzie monitorowany przez policję. Największych kłopotów można oczekiwać w okolicy Urzędu Wojewódzkiego między 10 a 16 godziną.

Wskutek protestu rolników znacznie utrudniony może być również ruch autobusów miejskich i podmiejskich. Ciągniki jadące ze zbiórek w miejscowościach podpoznańskich mogą poważnie zakłócić funkcjonowanie linii autobusowych. Miejsca zbiórki rolników przed wyjazdem do Poznania to Sękowo, Niepruszewo, Wolsztyn, Śrem, Środa Wielkopolska, Cerekwica, Golęczewo, Kostrzyn Wielkopolski oraz Trzebaw.

Podstawa protestu rolników to sprzeciw wobec niekontrolowanego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz nowych regulacji Unii Europejskiej ograniczających użycie nawozów. Blokady i przejazdy protestacyjne są zaplanowane w całej Polsce. W Wielkopolsce oznacza to utrudnienia na drogach dojazdowych od strony Kórnika, Wrześni, Gniezna, Pniew, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Mosiny.