Zasadzenie zieleni na Jeżycach: Asfalt ustępuje miejsca roślinności

Na poznańskim osiedlu Jeżyce, asfaltowe pustkowie ma ustąpić miejsca roślinności. Konkretnie mówimy o sektorze ulicy Sienkiewicza, gdzie znajduje się pas drogi z dużym obszarem wolnym od ruchu.

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu (ZDM) do końca obecnego roku planuje wprowadzić tu nasadzenia roślin, takich jak róże, hiacynty czy platany. „Jeżyce to miejsce, gdzie brakuje terenów zielonych, dlatego każda nowa roślina jest na wagę złota” – powiedział Adam Dzionek, radny tej dzielnicy.

Adam Dzionek dodaje: „Poszukujemy miejsc odpowiednich do zazielenienia. W ciągu ostatnich lat przeprowadziliśmy już podobne projekty związane z odbrukowaniem na ulicach Słowackiego, Mickiewicza, Św. Wawrzyńca i Wawrzyniaka. Naszym przyszłym celem jest wprowadzenie zieleni na ulicę Kościelną oraz utworzenie skweru na Galla Anonima”.

Drzewa mają znaleźć swoje miejsce tam, gdzie obecnie stoją samochody na ulicy Sienkiewicza. Mimo to, według radnego Dzionka, proces odbrukowania nie wpłynie negatywnie na liczbę dostępnych miejsc parkingowych.

„W pewnym stopniu udajemy się zaspokoić potrzebę parkowania poprzez zmianę organizacji ruchu i wprowadzanie ulic jednokierunkowych. Przykładem może być sytuacja na ulicy Poznańskiej: z dwóch pasów ruchu pozostał jeden, ale dzięki temu udało się stworzyć nowe miejsca parkingowe” – wyjaśnia radny.