Zbigniew Czerwiński, kandydat PiS na prezydenta Poznania, apeluje o ujawnienie kosztów spalarni w Karolinie

Zbigniew Czerwiński, reprezentant partii Prawo i Sprawiedliwość oraz kandydat na prezydenta miasta Poznań, domaga się publicznego ujawnienia kwoty, jaką zarządca obiektu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w dzielnicy Karolina otrzymuje. Takie działanie jest motywowane chęcią zrozumienia finansowego aspektu funkcjonowania tej instalacji, która powstała na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym sprzed dekady.

Czerwiński twierdzi, że lokalne władze odmawiają udostępnienia informacji dotyczących finansowania spalarni. Jego zdaniem, kwota otrzymywana przez zarządcę nie jest tajemnicą technologiczną firmy PreZero i powinna zostać ujawniona. Nie chodzi tutaj o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, lecz o świadomość mieszkańców Poznania, ile dodatkowo płacą za utylizację śmieci.

Mimo że Czerwiński nie kwestionuje samej idei budowy spalarni – przeciwnie, podkreśla jej pozytywny wpływ na obniżenie kosztów wywozu śmieci dla mieszkańców – to jednak zwraca uwagę na konieczność zrozumienia, jakie korzyści czerpie z niej prywatna firma.

Jednak według Łukasza Musielińskiego, wicedyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, takie informacje są tajemnicą przedsiębiorstwa. Musieliński argumentuje swoją opinię przepisami prawa dotyczącymi zwalczania nieuczciwej konkurencji i prawa zamówień publicznych.