5 najważniejszych faktów na temat przedszkola montessori

Zastanawiasz się nad wyborem przedszkola dla swojego malucha i nie wiesz na jakie elementy zwrócić uwagę? A może nurtują Cię metody wychowania oraz edukacji jakie obowiązują w danej placówce? Słyszałeś o innowacyjnej metodzie Montessori i zastanawiasz się na czym polega? Koniecznie musisz wiedzieć jakie są jej wady i zalety.

Skąd pochodzi nazwa przedszkola Montessori?

Metoda Montessori swój początek ma miała we Włoszech za sprawą pedagoga oraz lekarki Marii Montessori, która mocno walczyła o swobodny rozwój dzieci, bez przymusowego tłumienia ich aktywności. Za sprawą przedszkola Montessori dzieci poznają świat za pomocą wszystkich pięciu zmysłów: czyli wzroku, słuchu, smaku, węchu oraz dotyku.

Zasady panujące w przedszkolu Montessori

Jak w każdym sposobie wychowania również przedszkole Montessori posiada zasady według, których prowadzone są zajęcia dla dzieci. Wśród nich wymienia się przedszkole jako miejsce, gdzie szanuje się dzieci i w którym dziecko samo decyduje nad czym będzie pracować. Podstawową kwestią dotyczącą wychowania zgodnie z zasadami Montessori jest spójny model wychowania oraz edukacji dzieci.

Ponadto kładzie się nacisk na swobodny rozwój przedszkolaków. Warto dodać, że w przedszkolu Montessori pojawiają się nietypowe zabawki, ponieważ nie spotyka się kolorowanek czy lalek, ale przedmioty użytku codziennego stanowiące przedmioty rozwojowe, a każdy z nich pojawia się tylko w jednym egzemplarzu.

Przedszkole Montessori kładzie duży nacisk na samodzielność dziecka

Kolejną cechą przedszkola Montessori jest kładzenie nacisku na samodzielność dzieci. Maluchy pomagają w przygotowaniu posiłków, zmywają naczynia, a wcześniej nagrywają do stołu. Kolejnym elementem godnym uwagi są zajęcia, które odbywają się według momentu zainteresowania dziecka, a nie według planu nauczyciela – tak jak w tradycyjnym przedszkolu. Oznacza to, że dziecko decyduje czym chce w danej chwili się zajmować. Uważa się, że dziecko do 6 roku życia jest małym odkrywcą, dlatego nie powinno się w nim tłumić jego zaangażowania po odkrywanie świata. Nauczyciel jednocześnie jest mentorem, który nie krytykuje ucznia, ale wspiera go w jego wyborach.

Zmienia się rola nauczyciela

Przedszkolak decyduje kiedy chce pracować nad daną rzeczą. W przedszkolu Montessori nauczyciel jest pośrednikiem pomiędzy otoczeniem a dzieckiem. Nauczyciel nie narzuca dziecku żadnych zadań i nie wskazuje poleceń. Jego elementarnym zadaniem jest obserwacja oraz pomaganie w doskonaleniu zainteresowania. Warto wspomnieć, że jedną z zasad Montessori jest brak nagród oraz kar – co wpływa na chętniejsze podejmowanie nauki przez dzieci.

Lekcja pełna ciszy

Szkoła Montessori mówi, że dziecko powinno przebywać w ciszy, która dobrze wpływa na jego odbiór świata i osiągnięcie wewnętrznej harmonii oraz spokoju – to ma znaczenie w lepszym przyswajaniu wiedzy. Dziecko powinno uczyć się w ciszy, która ułatwia mu skupienie się. Warto dodać, że wyposażeniem takiej placówki zawsze jest żywe zwierzątko, którym dzieci się opiekują na przykład żółw, albo rybki i one także pozwalają mu osiągniecie wewnętrznej harmonii.

Brak podręczników i zeszytów

Jedną z dość kontrowersyjnych zasad jest kwestia dotycząca podręczników oraz zeszytów ćwiczeń. Według szkoły Montessori nie ma konieczności ich posiadania. Ponadto nie zadaje się prac domowych, ponieważ Montessori uważała, że szkoła jest miejscem do nauki. a nie dom. Według zasad Marii Montessori klasy powinny być pozbawione podziału wiekowego, by dzieci mogły od siebie zdobywać umiejętności nawzajem.

Przeczytaj również: Czym są cylindry montessori