5 pytań o okulary, na które warto poznać odpowiedzi

Okulary są jednym z najprzydatniejszych wynalazków. Dlaczego? To właśnie dzięki nim można cieszyć się ostrym i komfortowym widzeniem pomimo wady wzroku. Inny aspekt okularów to ochrona wzroku przed ostrym, jasnym światłem słonecznym. Choć te wyjątkowe i ważne akcesoria służą człowiekowi od wieków, wciąż pojawiają się różne pytania na ich temat. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, który wyjaśni niektóre kwestie.

Okulary plusy czy minusy – które powinienem kupić?

Istnieją różne rodzaje szkieł korekcyjnych. To ważne, by okulary były prawidłowo dopasowane do wady – w przeciwnym razie nie będą mogły spełniać swoich funkcji. Osoby krótkowzroczne powinny nosić okulary minusy, a dalekowzroczne – takie ze znakiem „+”. Bardzo ważne, aby doborem pomocy optycznych, tak okularów, jak i np. soczewek kontaktowych, zajęła się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Ekspertami w dziedzinie diagnozowania wad refrakcyjnych i dobierania korekcji wzroku są optometryści. Osoba wykonująca ten zawód praktykuje w dokonywaniu pomiarów parametrów układu wzrokowego, ustalaniu stopnia zaawansowania wad refrakcji i dopasowywaniu odpowiednich szkieł optycznych.

Jak dobrać okulary do twarzy?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, dopasowanie okularów wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka prostych zasad. Jeśli masz twarz okrągłą, to postaraj się wybierać oprawki typowo kanciaste, prostokątne lub takie, których krawędź unosi się lekko w kierunku skroni (np. popularne „kocie oczy”). Dzięki takim kształtom sprawisz, że twarz będzie wyglądała na szczuplejszą. Analogicznie w przypadku osób posiadających kwadratową buzię idealnym rozwiązaniem będą okulary okrągłe lub w kształcie owalnym. Takie oprawki będą kontrastować z prostymi liniami twarzy, optycznie je wydłużać i zaokrąglać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

Okulary z ochroną przeciwsłoneczną są ważnym narzędziem blokowania promieni UV. To także stylowy i modny dodatek, którego nie może zabraknąć w letnich stylizacjach – damskich i męskich: https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-meskie. Pamiętaj, że najważniejszym kryterium podczas zakupu powinien być wysokiej jakości filtr. Jego brak jest bardzo szkodliwy i przynosi efekt odwrotny do zamierzonego – do oczu dociera jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania wszystkie promienie świetlne do długości 400 nm. Podczas wyboru oprawek przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę również na to, gdzie, kiedy i w jaki sposób będziemy je użytkować. Na przykład osobom prowadzącym pojazdy, w szczególności poleca się tzw. okulary polaryzacyjne. Są to specjalne szkła, które neutralizują uciążliwe odblaski i odbijające się światło. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją znacząco poprawiają kontrast widzenia, dlatego idealnie sprawdzą się też do różnego rodzaju sportu.

Jak prawidłowo dbać o okulary?

Jeśli jesteś posiadaczem okularów, z pewnością zastanawiasz się jak je czyścić, aby zachowały swoje właściwości. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wiele – wystarczy ciepła woda, niewielka ilość delikatnego detergentu (np. płyn do naczyń) i miękka ściereczka z mikrofibry. Przy okazji warto zdać sobie sprawę z tego, że nowoczesne okulary mogą być wyposażone w szereg dodatkowych powłok uszlachetniających (poczytasz o nich np. tutaj: https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne). Mają one znaczny wpływ na jakość widzenia i trwałość szkieł, ale też znacznie ułatwiają codzienną pielęgnację.

Dlaczego warto mieć markowe okulary?

W przypadku produktów z branży optycznej marka jest jednym z gwarantów jakości. Nie warto ryzykować akcesoriami z taniego stoiska, marketu czy ulicznego straganu. Choć dostępność tak zwanych „gotowców” jest bardzo duża, ich noszenie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i może prowadzić do pogorszenia widzenia. Jedynym słusznym miejscem, gdzie powinno się kupować okulary, jest salon optyczny – stacjonarny bądź internetowy. W profesjonalnych sklepach możemy zakupić oprawki i soczewki okularowe wykonane z trwałych materiałów, które charakteryzują się najlepszą wytrzymałością. Wybierając markowe produkty, np. okulary Solano, płacimy nie tylko za logo, ale też za komfort codziennego użytkowania. Okulary sprawdzonych brandów łatwiej też dopasujemy do naszej twarzy. Wybór okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych dla pań i panów jest na tyle ogromny, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.